Kalder İnsan Kaynakları Kongresi düzenlendi

Kalder, "Esin ver, tutku yarat" sloganıyla Sheraton Otel'de İnsan Kaynakları Kongresi düzenledi.

KARİYER .
kalder insan kaynakları kongresi düzenlendi

Türkiye Kalite Derneği (Kalder) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Fahir Altan, insan kaynakları yöneticilerinin yetenek yönetimi ve kariyer planlamasında göstereceği doğru liderliğin, çalışanlardaki sahiplenme duygusunu arttıracağını, bunun da kuruluşun gelecekteki liderlerini ortaya çıkartabileceğini söyledi. 

Kongrenin açılış konuşması yapan Altan, kuruluş içinde "doğru liderlik" sergilemenin, insan kaynakları birimleri için çok önemli olduğunu dile getirdi. İnsan kaynakları yöneticilerinin, yetenek yönetimi ve kariyer planlamasında göstereceği doğru liderliğin, çalışanlardaki sahiplenme duygusunu artıracağına işaret eden Fahir Altan, bunun, kuruluşun gelecekteki liderlerini de ortaya çıkartabileceğini ifade etti.

Altan, kongreyle insan kaynakları birimlerinin çalışanlara esin veren ve yol gösteren rolünü ön plana çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, "Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı, Mükemmellik Modelinin Temel Kavramlarından 'Vizyoner, Esin Veren ve Bütünsel Liderlik' ilkeleri pusulamız oldu. Çünkü mükemmel kuruluşların liderleri çalışanlarına esin verir, stratejik odak belirler, eylem ve deneyimleri aracılığıyla kuruluş içerisinde sahiplenme kültürü yaratır" diye konuştu.

 

- BM kampanyasına destek

Kongre kapsamında iki kurumsal sosyal sorumluluk destekleri bulunduğunu kaydeden Altan, "Bunlardan ilki, Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin başlattığı 'HeForShe' kampanyası çerçevesinde yaptığımız iş birliğidir. Bilindiği üzere HeForShe hareketi, her yaştan erkeği toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için suskunluğunu bozmaya ve harekete geçmeye çağırıyor ve eylül ayına kadar 1 milyar erkeğe erişmeyi amaçlıyor. Biz de KalDer Ankara olarak 'Eşitlik Güçlendirir' ve 'Yönetim Kadının Hakkıdır' diyerek kampanyayı destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Altan, ikinci sosyal sorumluluk desteklerinin ise Müzik Eğitimcileri Derneğinin 2012 yılında başlattığı Çocuk Sanat Atölyeleri Projesi'yle topluma müzik ve sanat eğitimi yoluyla katkıda bulunmayı amaçladığını belirterek, "Yaptığımız iş birliği kapsamında iletişimde olduğumuz herkesi, kullanmadığı müzik aletlerini dezavantajlı çocukların müzik eğitimleri için MÜZED'e bağışlamaya davet ettik" dedi.

 

- "En kritik kavram liderlik"

Coca Cola İçecek Türkiye İK Direktörü Alper Tokalp de 10 ülkede 12 bin çalışanları bulunduğunu bildirdi. Coca Cola'nın toplam 23 fabrikada üretim yaptığını belirten Tokalp, ürünlerin 750 bin noktada satıldığını kaydetti.

Tokalp, son 20 yılda Türkiye'de, sanayi ve iş hayatının çok farklı noktalara geldiğini söyledi. Katılımcılık için insanların duygu ve akıllarına nüfuz etmek gerektiğini vurgulayan Tokalp, "İnsan kaynakları olarak insanların duygularını işin içine almamız lazım. İş hayatı, yaşamın bir parçası olduğu için kurumların da ilham veren ve tutku yaratan iş yerlerine dönüşmesi önemli" diye konuştu.

Şirketlerin üst yönetimlerinin gündeminde şirket kültürü, performans yönetimi, yetenek yönetimi, liderlik gelişimi ve çalışanların bağlılığı konularının bulunduğuna dikkati çeken Alper Tokalp, çalışanların bu konularla ne kadar ilgilendiğine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Tokalp, insan kaynakları ve üst yönetimde en kritik kavramın liderlik olduğunun altını çizerek, liderlik gelişimi konusunda yapılan yatırım ve programlara değindi. İnsan kaynakları süreçlerinde kariyer yönetiminin de çok kritik olduğunu vurgulayan Tokalp, her çalışanın kendi kariyer gelişiminden sorumlu olduğunu, şirket ve yöneticilerin de bu gelişime katkı sağlaması gerektiğini belirtti.

 

- "Yetişmiş insan gücü zor bulunuyor"

Enerjisa İnsan Kaynakları Grup Müdürü Özge Pala ise şirketteki çalışan sayısı 2007'de 232 iken bu sayının 2015'te 8 bin 300'e çıktığını bildirdi. Enerji sektöründe yetişmiş insan gücünün zor bulunduğunu vurgulayan Pala, "Enerjisa olarak dördüncü dönemine girdiğimiz 'Young Energy' programıyla biz de insan kaynaklarıyla doğru yeteneği doğru pozisyonlara yerleştirmeyi arzu ediyoruz" diye konuştu.

Önceki yıllarda sadece sanatta yetenek kavramından söz edildiğini belirten Pala, şimdi ise iş hayatında da yetenekli personelin öne çıktığını ifade etti. Pala, son dönemlerde çeşitli ülke ve yaş gruplarında yapılan araştırma sonuçlarına göre, yeteneklerine göre pozisyonlara yerleştirilenlerin, şirketlerine azımsanmayacak oranda ciro artışı sağladığını kaydetti. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kalder İnsan Kaynakları Kongresi düzenlendi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.