120 Bin Yabancı Türkiye'de İş Arıyor

Avrupa ve Amerika'da yaşanan kriz, güçlü bir ekonomiye sahip olan Türkiye'yi yabancılar için istihdam anlamında çekim merkezi haline getirdi.

KARİYER .
120 bin yabancı türkiyede iş arıyor

Secretcv, 120 bin 524 yabancı uyruklu adayın site üzerinden iş aramakta olduğunu duyurdu. İş arayanlar arasında Almanya, Fransa, Hollanda, Yunanistan ve ABD uyruklu kişiler de bulunuyor. Yabancı uyruklu adaylar en çok satış, dış ticaret ve pazarlama alanında iş arıyor.

TÜRKİYE'YE AKIN EDİYORLAR
Secretcv.com, Avrupa ve Amerikalıların iş bulmak için Türkiye'ye akın ettiğini ortaya çıkardı. Halen 120 bin 524 yabancı uyruklu adayın bu web sitesi üzerinden iş aradığı Türkiye, güçlü ekonomisiyle sadece yabancı şirketler için değil, yabacı çalışanlar için de çekim merkezi durumda. Önce global krizle sarsılan ve sonra Yunanistan ve İspanya'da yaşanan krizle zor günler geçiren Avrupa, artık hem yaşamak hem de çalışmak için cazibesini yitirmiş durumda.

YÜZDE 15 ARTIŞ OLDU!
Yabancıların iş başvurularında geçtiğimiz yıla göre yüzde 15 artış olduğunu belirten Secretcv, Türkiye'de en çok iş arayan yabancıların sırasıyla yüzde 28 ile Bulgaristan, yüzde 11,8 ile Almanya ve yüzde 5,3 ile Azerbaycan olduğunu ve bunları K.K.T.C (yüzde 5,2), Fransa (yüzde 3,9), ABD (yüzde 3,5), Rusya (yüzde 3,4), İngiltere (yüzde 2,9), Kırgızistan (yüzde 2,7), Hollanda (yüzde 2,4), Yunanistan (yüzde 2), Türkmenistan (yüzde 1,6), İran (yüzde 1,5), Kazakistan (1,4), Ukrayna (yüzde 1,3) vatandaşlarının takip ettiğini duyurdu.

EN ÇOK TEKSTİL VE TURİZM SEKTÖRÜ TERCİH EDİLİYOR
Türkiye'ye yerleşerek yeni bir hayat kurma hayali kuran yabancıların en çok satış (yüzde 11), dış ticaret (yüzde 6,4), pazarlama (yüzde 6), muhasebe (yüzde 5,9), yönetim (yüzde 5,6), eğitim (yüzde 5,4), üretim (yüzde 4,4), müşteri hizmetleri (yüzde 4,2), halkla ilişkiler (yüzde 3,6) ve İdari İşler (yüzde 3,1) alanında çalışmak istediği anlaşılıyor.

Diğer taraftan Akdeniz turizminin, Arap ülkelerinde yaşanan siyasi olaylar ve Yunanistan'ın yaşadığı ekonomik krizle sarsılması Türkiye'nin sadece yabancı turistler için değil, turizm sektöründe iş arayan yabancı çalışanlar için de cennet olduğunu gösteriyor. Zira turizm yüzde 6,4 oranıyla tekstil sektörünün (yüzde 8,4) ardından en çok başvurulan ikinci sektör konumunda. Bunları inşaat (yüzde 6), eğitim (yüzde 5,9), otomotiv (yüzde 5,8), gıda (yüzde 5,5), bilgi teknolojileri (yüzde 5), bankacılık/finans (yüzde 4,5), mağazacılık/perakendecilik (yüzde 4,4) ve elektrik/elektronik (yüzde 3,8) takip ediyor.

"ARTIŞ SÜRECEK"
Secretcv Genel Müdürü Okan Tütüncü ise konu hakkında şu açıklamayı yaptı: “Türkiye her haliyle bir cazibe merkezi olduğunu gösteriyor. Özellikle yabancıların 2009 yılından sonra Türkiye'ye ilgisinin arttığını gözlemliyoruz. Dünya kriz ile boğuşurken, özellikle gençler için istihdam anlamında fırsat yaratır konuma geldi. Bu durumun önümüzdeki aylarda daha da artmasını bekliyoruz.”

Habertürk
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 120 Bin Yabancı Türkiye'de İş Arıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.