Aylık 15 bin liraya çalışacak eleman bulamıyorlar

Birçok ülke işsizliğin yüksekliğiyle boğuşurken Danimarka farklı bir sorunla karşı karşıya.

KARİYER .
aylık 15 bin liraya çalışacak eleman bulamıyorlar

Alım yapılacak sektörler ve detaylar şu şekilde.

İstihdam konusunda "altın çağını" yaşayan ülkede çalışmak için kalifiye eleman bulma konusunda sıkıntı yaşanıyor. NTV'nin haberine göre; Danimarka'da traktörler için parça üretimi yapan Sjorring Maskinfabrik firması aldığı yarım milyon euroluk bir siparişi devreye sokabilmek için aylarca kalifiye eleman bulamadı.

Şirketin CFO'su Peter Enevoldsen "Daha fazla kalifiye çalışana ihtiyacımız var ancak bulamıyoruz. Eğer işgücü açığı devam ederse bu büyümeyi etkileyebilir" açıklaması yaptı.

Hangi sektörde iş açığı var? Maaşlar Ne kadar?

Ülkede iş açığının bulunduğu alanlar bilgi teknolojileri uzmanı, bilgisayar uzmanları, mühendisler, marangozlar, elektrikçiler. Ülkede ilaçtan endüstriyel ürünlere kadar çeşitli ürünlerin üretiminde çalışan 6 milyona yakın kişi bulunuyor. Danimarka'da kalifiye bir çalışan ortalama 4 bin Euro maaş alabiliyor.

Büyüme olmayabilir

Durgunluk döneminin ardından Danimarka'da işsizlik oranı yüzde 4,3 düzeyinde. Ülke geçen yıl yüzde 1,2 büyüme kaydetti. Ancak ekonomistler, birçok sektörde çalışan talebinin arttığını ve bu nedenle büyümenin "duvara toslayabileceği" konusunda uyarıyor.

Bazı şirketler de yurtdışından çalışanlar alıyor. Bunlardan biri olan teknoloji tabanlı eğitim şirketi olan Clio Online, Ukrayna'dan 20 programcıyı eğiterek bünyesine kattı.

Merkez Bankası'da kaygılı

Danimarka Merkez Bankası işgücü açığının enflasyona etkisini yakından takip ediyor. Ülkede maaşlar çoğunlukla sendikaların toplu sözleşmeleriyle belirleniyor. Ancak teknoloji ve sanayi şirketlerinde maaşlarda yükseliş dikkat çekiyor.

Hükümet arayışta

Hükümet bu sorunu gidermek için kıdemli çalışanların uzun süreli çalışması ve AB ülkelerinden daha fazla istihdam sağlanmasına yönelik önlemler aldı. AB ülkesi vatandaşlarının vizesiz ülkede çalışmasının önü açıldı. Hükümet erken emeklileri ve öğrencileri teşvik etmenin yollarını arıyor. İşletmeler, okullarda teknoloji ve mesleki becerilerin öğretilmesini yoğunlaştırmak için kulis yapıyorlar.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Aylık 15 bin liraya çalışacak eleman bulamıyorlar
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.