Kamudaki engelli sayısı 60 bine yaklaştı

Türkiye genelinde 2016'da 49 bin engelli memur, kamuda ise 10 bin 689 engelli işçi istihdam edilirken, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan toplam engelli sayısı yaklaşık 60 bin oldu

KARİYER .
kamudaki engelli sayısı 60 bine yaklaştı

AA muhabirinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, engelli vatandaşların gerek kamu gerekse özel sektördeki istihdamının artırılmasına yönelik çalışmalar, engellilerin adil rekabet ortamında yarışabilmesi amacıyla ayrı ve merkezi bir sınav sisteminin oluşturulması, engelli çalıştıran işverenlere getirilen yeni teşvikler, on binlerce engellinin dört duvar arasından çıkarak hayatın içerisinde yer almasını sağladı. 

Bakanlığın verilerine göre, 2002'de memur olarak çalışan engelli sayısı 5 bin 777 iken bu rakam 24 Ağustos 2016'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törende gerçekleştirilen son yerleştirmelerle 48 bin 963'e ulaştı.

Kamuda "engelli işçi kotası" aşıldı

Merkezi sınav sisteminde yapılan son düzenlemeler ile kamuya sadece memur statüsünde değil, "engelli işçi" statüsünde de alım yapabilmenin önü açıldı.

Bakanlığın güncel verilerine göre, kamu kurumlarının işçi statüsünde çalıştırmakla yükümlü olduğu toplam engelli sayısı 8 bin 542 iken, kamu kurumları bu zorunluluk sınırının da üstüne çıkarak 10 bin 689 engelli işçi istihdam etti.

Özel sektörde 88 bin engelli çalışıyor

2014'te yapılan düzenlemeyle zorunlu olmadığı halde engelli vatandaşları çalıştıran işverenler ile zorunluluk kapsamında belirlenen kotanın üzerinde engelli çalıştıran işverenlere sağlanan sigorta pirimi destek miktarının yüzde 50'den yüzde 100'e çıkarılmasının, özel sektörde engelli istihdamının teşvik edilmesi açısından önemli etkisi oldu.

Bu teşvik sonucu özel sektörde çalışan engellilerin sayısı 2016 itibarıyla 88 bin 190'a ulaştı.

Halen özel sektörün engelli vatandaşları çalıştırmakla yükümlü olduğu kota 104 bin 790 iken, engelli vatandaşları istihdam etmekle yükümlü olan kurumlarda 23 bin 613 açığı bulunuyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kamudaki engelli sayısı 60 bine yaklaştı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.