Artık polisler de sendikalı

Yasaların polise sendika izni vermemesine karşın Emniyet-Sen için Ankara Valiliği'ne başvuru yapıldı. Valilik, geçen hafta reddettiği başvuruyu dün işleme aldı.

KARİYER .
artık polisler de sendikalı

Bir grup polis, yasaların kapsam dışında bırakmasına rağmen sendika kurmak için harekete geçti. İlk başvuru, geçen hafta Ankara Valiliği'ne yapıldı ama başvuru reddedilerek dilekçe işleme alınmadı. Ancak ikinci başvuruda valilik, dilekçeyi kabul ederek işleme koydu.

Emniyet Sendikası (Emniyet-Sen) için Ankara Valiliği'ne yapılan başvurunun ardından sendika girişimcileri, dilekçenin kabulüyle sendikanın tüzel kişilik kazandığı görüşünde.

Emniyet Genel Müdürlüğü ise, sendikaya sıcak bakmadı. Yayınlanan genelgede, sendikaya üye olanlar hakkında disiplin soruşturması açılacağı duyuruldu.

Emniyet-Sen'in kuruluşuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan sendika basın sözcüsü Talip Doğan Karlıbel, ilk defa bir emniyet sendikasının kurulduğunu kaydetti.

Emniyetin içinde 253 bin çalışan olduğunu ve çalışanların sorunlarıyla ilgilenecek hiçbir kurum olmadığını ileri süren Karlıbel, her konuda polis memurlarının eleştirildiğine, haklarını koruyacak herhangi bir sendika olmadığına dikkati çekti. Sendika olmadığı için polislere açılan davaların 15 bin civarında olduğunu vurgulayan Karlıbel, sorunların çözümü için, sendikalarının fiili şekilde kurulduğunu bildirdi. Karlıbel, ''Emniyet Genel Müdürlüğü bu oluşumun kurulmaması için çok ciddi şekilde girişimlerde bulundu. Sendika bir anayasal haktır'' diye konuştu.

'1 MAYIS'A KATILACAĞIZ'
Emniyet-Sen'in de 1 Mayıs'taki yürüyüşlere katılacağını kaydeden Karlıbel, bütün siyasi partilere ve basın mensuplarına eşit şartlarda yaklaşılacağını, amaçlarının reformlaşmaya gitmek olduğunu vurguladı.

Bazı istatistikler veren Karlıbel, şöyle devam etti:

''Polis eleştiriliyor ama memurun psikolojik sorununu, geçim sıkıntısını, lojman sorununu kimse düşünmüyor. Amaçlarımızdan biri AB seviyesinde high-teck Türk polisi yaratmak. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yapması gereken 600 sayfalık bir çalışmayı hazırlamış durumdayız. 2016 yılına kadar Ulusal DNA Bankası'nın oluşturulması için ciddi bir girişime başladık.''

Sorunların çözümü için sendika kurulduğunu belirten Karlıbel, 5 senelik bir proje çalışmalarının olduğunu, Türkiye'de Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde saldırıya uğrayan karakollar üzerine çalışma yaptıklarını söyledi. Karlıbel, ''Son 10 yıldaki istatistiklerde karakollara yapılan bombalı saldırılarda karakol nöbeti tutanlar ve ilk kattakiler şehit olmuş, yaralanmış. Karakolların daha güvenli yapılması, daha fazla lojman yapılması üzerine çalışmalarımız var'' şeklinde konuştu.

'38 BİN POLİSE 2 PSİKOLOG'
Polisin çalışma oranlarına değinen Karlıbel, Almanya'da polis memurunun yıllık 2 bin 100 saat, Fransa'da 2 bin 200 saat çalıştığını, Türkiye'de bu oranın 2 bin 800-3 bin 100 saat arasında olduğunu kaydetti.

Sendikanın kurulmasının sebeplerinden birinin de polise psikolojik desteğin sağlanmamasının olduğunun altını çizen Karlıbel, ''38 bin memurun olduğu İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde 2 psikolog var. Almanya'da 250 polis memuruna 1 psikolog, Romanya'da bile 500-700 memura 1 psikolog düşüyor'' dedi.

Avrupa'da bugün her ilçe ve il emniyet müdürlüklerinde polis danışmanın olduğunu, Türkiye'de sadece Emniyet Genel Müdürlüğü'nde bir kişi olduğunu kaydetti. Karlıbel, il emniyet müdürlüklerinde temsilcilikler açacaklarını da söyledi.

Avukat Emrullah Aksakal ise sendikanın hukuken tüzel kişiliğini kazandığını belirterek, ''Uzun vadede Emniyet teşkilatı ve ülkemiz kazanacak'' diye konuştu.

CHP'DEN DESTEK
Toplantıya CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin ve CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün katıldı. Çetin, sendikaya destek verdiklerini belirterek başarı dileğinde bulundu.

Ntvmsnbc
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Artık polisler de sendikalı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.