Bir Hata Sonucu Hırsız Damgası Yiyen Genç, Apple'a 1 Milyar Dolar Tazminat Davası Açtı

ABD’nin New York kentinde bir genç, yüz tanıma uygulamasının yaptığı yanlışlık yüzünden tutuklandığı gerekçesiyle Apple’a 1 milyar dolarlık tazminat davası açtı.

KARİYER .
bir hata sonucu hırsız damgası yiyen genç, applea 1 milyar dolar tazminat davası açtı

ABD’de yaşanan bir vakada, Apple’ın yüz tanıma sistemi nedeniyle suçsuz yere tutuklanan Ousmane Bah adlı bir genç, firmaya 1 milyar dolarlık tazminat davası açtı.

Apple mağazalarını soyan bir hırsız, Ousmane Bah’a ait çalıntı bir kimlik kullanıyordu. Öte yandan kimliğin üzerinde gencin fotoğrafı yoktu, bu nedenle de Apple’ın mağazalarında kullandığı yüz tanıma sistemi Bah ile gerçek hırsızı birleştirdi.

Apple’ın güvenlik kayıtlarını inceleyen bir dedektif, gerçek hırsızı yakalamayı başardı. Öte yandan hırsızla Ousmane Bah’ın hiçbir alakasının olmadığı ortaya çıktı. Görünüş olarak hiç benzemeyen iki kişinin aynı insan olmadığına dair başka kanıtlar da vardı. Örneğin Bah, işlediği söylenen soygunlardan biri sırasında bambaşka bir yerde mezuniyet balosuna katılıyordu. Yani gencin elinde iddia makamının istemeyeceği kadar çok delili ve tanığı vardı.  

Bazı kişiler Apple’ın kullandığı yüz tanıma sistemini, George Orwell’in kitaplarındaki sisteme benzer bir şekilde insanları takip edip fişlemekle suçlarken, Apple mağazalarını ziyaret eden insanların büyük kısmı bu uygulamadan haberdar bile değil.

Davanın mahkemeye ulaşıp ulaşmayacağı ise bilinmiyor.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bir Hata Sonucu Hırsız Damgası Yiyen Genç, Apple'a 1 Milyar Dolar Tazminat Davası Açtı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.