Engelli istihdam etmeyenlere ceza

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Demirsu 'Bu yılın ilk altı ayında, yasa uyarınca gerekli oranda engelli istihdam etmeyen iki iş yerine 840 bin 880 lira ceza uygulandı'dedi

KARİYER .
engelli istihdam etmeyenlere ceza

Zonguldak'ta, yasa gereği gerekli oranda engelli çalıştırmayan 1 fabrika ile iş yerine 2016'nın ilk altı ayında 840 bin 880 lira ceza verildi.

4857 Sayılı İş Kanunu'nun ilgili maddesine göre, kamuda her 50 işçi için yüzde 4 engelli, yüzde 2 eski hükümlü, özel sektörde ise yüzde 3 engelli personel çalıştırma zorunluluğuna uymayan iş yerlerine idari para cezası uygulanıyor.

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu tarafından engelli istihdamını yerine getirmediği tespit edilen iş yerleri ile kamu kurum ve kuruluşları, uyarılara rağmen istihdam sağlamamaları durumunda çalıştırmadıkları ay boyunca her bir engelli personel için 2 bin 211 lira ceza ödüyor. Tahsil edilen cezalar, engellilerin ve eski hükümlülerin mesleki eğitim ve rehabilitasyon, kendi işlerini kurma, iş bulmalarını sağlayacak destek teknolojilerinin yanı sıra bu kapsamdaki projelerde kullanılıyor.

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özel sektörde engelli işe yerleştirme sayısında geçen yıla oranla artış yaşandığını söyledi.

Uyarılarına rağmen engelli istihdam etmemekte direnen işletmelerin de olduğuna dikkati çeken Demirsu, 'Engelli vatandaşları çalıştırmayan iş yerlerine idari para cezası vermek yerine engellilerin kamu ve özel sektörde işe yerleştirilmesi için çaba sarf ediyoruz. Müdürlük personelimiz ziyaret ettikleri iş yerlerinde yasayla ilgili bilgi veriyor. Engelli çalıştırmaması durumunda cezai işleme tabi tutulacaklarını anlatıyor. Uyarılarımıza rağmen engelli istihdam etmemekte direnen işletmeler de oluyor.' diye konuştu.

Demirsu, maddi yaptırımı en son uyguladıklarını vurgulayarak 'Bu yılın ilk altı ayında, yasa uyarınca gerekli oranda engelli istihdam etmeyen iki iş yerine 840 bin 880 lira ceza uygulandı. İşletmelere çalıştırmadıkları her engelli için aylık 2 bin 211 lira ceza uyguluyoruz. İşletmelerin ceza ödemek yerine engelli istihdamı yoluna gitmeleri arzu ettiğimiz durumdur. Bu nedenle engelli istihdamı ve aksi halde uygulanacak idari para cezaları konusunda işverenlerimizi bilgilendiriyoruz.' dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Engelli istihdam etmeyenlere ceza
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.