Diyanet camiasına bir sendika daha

Diyanet Birlik-Sen Diyanet camiasına hizmet etmek için kolları sıvadı.

İNANÇ .
diyanet camiasına bir sendika daha

Herkesin lal olduğu bir ortamda “kral çıplak” diye haykıran, Resul-i Ekrem (a.s.v) Efendimizin “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” hadisince hareket ederek, şu yaşadığımız  dünyanın geçici olduğu bilincini her hareketine yansıtmaya çalışan kardeşler topluluğu olarak  Merhum Genel Başkanın  “Haksız bir dava uğruna sultanlık yapacağımıza,  gerekirse haklı davamızda tek başımıza yürüyeceğiz” ifadesi temel düsturumuzdur.

Şahsi menfaatimizi düşünmeden, istikbal ve makam peşinde koşmadan, Genelde Devletim ve bu aziz millet için, özelde ise Diyanet İşleri Başkanlığı ve Hz. Peygamberin varisi olan mensupları için ne yapabilirim sorusunu soran ve cevabını arayanlardanız.

Mevcut hantallaşmış yapıyı sorgulayan, proje üreten, İnsana hak ettiği değeri vermeyi temele alan bir hareketin var olmasını arzu eden sessiz binlerin,  on binlerin sesi olmak için bütün emeğimizi ve mesaimizi harcamanın derdindeyiz.

Resul-i Ekrem (a.s.v)’ ın Huneny harbi sonunda Ashab-ı kirama “Bugün buraya kim ne için geldiyse onu alacaktır, buradan kimileri dünyalık servet ile kimileri ise Allah ve Resulüyle dönecektir” sözünü kim bu yola hangi niyet ve emellerle girdi ise onu alacaktır. diyerek çağımıza yorumlayarak, hayır olan niyetlerimizi akıbeti hayır olan bir dava ile bütünleştirerek İslam’a hizmetin farklı bir halkasını kurma gayesindeyiz.

Bu niyet ve temennilerimizin neticesinde, başlatacağımız bu yeni sendikal hareket şu temel gaye ve amaçlar üzerine bina edilecektir.

1-Sendikanın bir amaç değil, araç olduğu bilincinden hareketle elimizdeki mevcut aracı değişik argümanlarla süsleyerek üyelerimize ve bize gönül verenlere kaliteli hizmet sunmak.

2-Diyanet çalışanlarına öncelikle itibarını iade ettirmek temel gayemizdir, Osmanlı döneminde ve Cumhuriyetin ilk dönemindeki saygınlığın tekrar kazanılması için çaba sarf etmek.

3- Diyanet İşleri Başkanlığının başına bela olan Üstünlerin Hukuku uygulamasından, Hukukun üstünlüğüne geçişmesini ve kişilere göre değişen uygulamalara son verilmesinin temini için yasal gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak.

4-Kurumun şeffaflaşması adına anti demokratik tüm uygulamalara son verilmesi için yasal zeminin oluşturulmasına öncülük etmek.

5-Diyanet çalışanlarının kanunun emrettiği şekilde programlanmış birer robot olmadığını tıpkı idareciler gibi İnsan olduğunu her zeminde vurgulayarak, yanlış yapmanın bir insani özellik olduğunu ufak yanlışların büyütülerek veya kullanılarak kişiye yaptırım uygulanması halinde sendika olarak Hukukun işletilmesini temin etmek.

6-Devlet Kurumlarını babalarının Çiftliği zannederek istediği gibi idare edeceğini zanneden idarecilere dönemin halife ve valilerine yanlış yapıyorsunuz diye gerçeği haykıran Ebuzer (r.a.) gibi korkusuzca doğruyu eğmeden bükmeden söylemek.

7-Kuracağımız sendikal harekette tavan ile taban arasında bir fark olmamakla beraber Genel Başkan ve Yöneticiler hangi haklara sahip ise Anadolu’nun en ücra köşesinde görev yapan üyede aynı haklara sahip olacaktır.

8-Türkiye de ilk defa olacak olan Genel Merkez ve Şube yöneticilerine huzur hakkı, harcırah gibi her ne ad altında olursa olsun herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. (Yaptığı Masraflar Hariç)

9-Her daim üye ile hemhal olunacak, Anadolu’dan gelen üye, 1. Derece yakınları için konaklamayı sağlama adına sendikaca gerekli önlem alınarak, Üyeye hak ettiği değer verilecektir. Üyenin Ankarada ki İşlerinin çözümünde gereken yardım sağlanacaktır.

10-Sendikacılıkta İlk defa 100 kişilik Yüksek İstişare Kurulu (YİK) teşekkül ettirilerek tüm üyeleri temsilen seçilmiş delegenin yönetime katkı yapması sağlanacaktır.

11- Mevcut Üyelerin sorunlarına paylaşma ve Yönetim Kuruluna iletme adına  İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım, KKÖ, Şef, Memur, Hizmetli ve Şoför gibi kadrolarda bulunan üyelerden birer adet temsilci atanması (……..Sendikası Şoför Temsilcisi, ……..Sendikası Hizmetli Temsilcisi)

12-Şeffaflık adına Sendika bütçesi internet sitesinde her ay düzenli olarak yayınlanarak her türlü şüphe ve ön yargının önüne geçilecektir.Yapılan harcamalar üyenin denetimine açılcaktır.

13- TDV gibi gayrimenkul zengini bir kurumun denetime açılmasının ve sivilleşmesini sağlamak. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre hesaplarının denetlenebilirliğini sağlamak.

14-Proje ve önerileriyle istenilen sürekli fikri alınan kurumsal bir yapıya sahip olmak.

Dinihaberler.com

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Diyanet camiasına bir sendika daha
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.