Moro Müslümanları için tarihi imza atıldı

Moro Müslümanları ile Filipinler hükümeti arasında, yıllardır devam eden çatışmaları sona erdirecek barış anlaşması imzalandı.

İNANÇ .
moro müslümanları için tarihi imza atıldı

Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında barış anlaşması imzalandı. Tarihi anlaşmayı Türk basınından sadece AA izledi.

Filipinler'de hükümet ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında, Manila'daki Malacanang Devlet Başkanlığı Sarayı'nda Filipinler Devlet Başkanı III. Benigno Aquino ile ülkenin en büyük Müslüman grubu olan Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nin (MİKC) lideri El Hac Murad İbrahim'in huzurunda barış anlaşması imzalandı.Malezya'nın arabuluculuğu ile yaklaşık 15 yıl süren barış görüşmelerinin ardından varılan çerçeve anlaşmasının imza törenini Türk basınından sadece AA izledi. 

Filipinler Devlet Başkanı III. Benigno Aquino ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) lideri El Hac Murad İbrahim'in huzurunda imzalanan anlaşmanın törenine, Malezya Başbakanı Necib Rezak, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve aralarında Türkiye'nin Manila Büyükelçisi Hatice Pınar Işık'ın da olduğu diplomatik misyon temsilcileri katıldı. Çerçeve anlaşma, ülkenin güneyindeki Müslüman azınlık tarafından idare edilecek yeni bir özerk bölge kurulmasını öngörüyor. 

Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkenin güney bölgesinde, merkezi yönetime karşı yaklaşık 40 yıldır devam eden ayaklanmada yaklaşık 120 bin kişi hayatını kaybetmiş, 2 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. (AA)

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Moro Müslümanları için tarihi imza atıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.