Terörden temizlenen ilçelerde çocuklar Kur'an ile buluştu

Şırnak'ta PKK'ya yönelik operasyonların tamamlandığı Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde terör mağduru çocuklar, hasar gören ve onarılarak hizmet vermeye başlayan cami ve kurslarda Kur'an ile buluştu.

İNANÇ .
 terörden temizlenen ilçelerde çocuklar kuran ile buluştu

Şırnak'ta terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların tamamlandığı CizreSilopive İdil ilçelerinde terör mağduru çocuklar, hasar gören ve onarılarak hizmet vermeye başlayan cami ve kurslarda Kur'an ile buluştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca yürütülen müşterek operasyonlarla teröristlerden temizlenerek huzurun sağlandığı üç ilçede, Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yıl "Bu yaz, Kur'an-ı gönlüne yaz" temasıyla düzenlenen kurslara çocuklar yoğun ilgi gösterdi.

Cizre'de hedef 10 bin öğrenci

Cizre'de terör saldırılarında hasar gören El-Cezeri Yatılı Kur'an Kursu, Kız Yatılı Kur'an Kursu ve Hacı Mahmut Bilen Kur'an Kursu binalarında onarım çalışması tamamlandı.

Hizmet vermeye başlayan kurs binalarına gelen öğrenciler, Kur'an-ı Kerim'i öğrenecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Cizre İlçe Müftüsü Selahattin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede terör saldırılarında zarar gören cami ve Kur'an kurslarında gereken onarım çalışmalarının Diyanet İşleri Başkanlığı ile Diyanet Vakfı tarafından yapıldığını söyledi.

"Hocalarımız 160 camide 160 sınıf kurdular. Kurslarımız terör saldırılarına uğradı ama biz kursların onarımını hem ramazana hem de Kur'an kurslarına yetiştirdik. Geçen yıl 6 bin öğrencimiz vardı, bu yıl hedefimiz 10 bin öğrenci." diyen Yılmaz, kurs binalarında bundan sonraki süreçte yaz-kış hizmet vermek istediklerini belirtti.

"Çocuklar bıkmadan, usanmadan dini yaşayarak sevgi ile dinlerini öğrenecekler"

Yeşiltepe Camisi'nde düzenlenen kursta öğrencilerle bir araya gelen Silopi İlçe Müftüsü Hüseyin Elçi, ilçe merkezi ve çevre köylerdeki tüm camilerde kurs düzenlendiğini vurgulayarak, terör saldırılarında zarar gören camilerde de onarımın tamamlandığını ve eğitime başlandığını belirtti.

Çocukların camiye gelmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Elçi, "Çocuklar bıkmadan, usanmadan dini yaşayarak sevgi ile dinlerini öğrenecekler. Kurslarda sıcak ilgi ile karşılanacaklar." ifadelerini kullandı.

İdil'de 6 bin öğrenci kayıt yaptırdı

İdil İlçe Müftüsü Mahmut Yıldızbaş da ilçede 105 cami ve 107 Kur'an kursu bulunduğunu söyledi.

Terör olaylarında iki cami ve bir Kur'an kursunda ağır hasar oluştuğunu ve yıkım kararı alındığını anlatan Yıldızbaş, terör saldırılarında hasar gören 14 cami ve 2 kurs binasının onarılarak hizmet vermeye başladığını kaydetti.

Yıldızbaş, ilçede kurslara yoğun ilgi olduğunu 6 bin öğrencinin kayıt yaptırdığını belirterek, ilerleyen günlerde öğrenci sayısının artmasının beklendiğini ifade etti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Terörden temizlenen ilçelerde çocuklar Kur'an ile buluştu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.