Mehmet Fırıncı'dan ramazan tavsiyeleri

Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Mehmet Fırıncı, ramazanda gösteriş için iftar verilmemesi gerektiğini belirterek, "Mazallah sevap kazanacağınıza günah kazanırsınız." dedi.

İNANÇ .
mehmet fırıncıdan ramazan tavsiyeleri

 Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Mehmet Fırıncı, Müslümanların sabırsızlıkla beklediği, on bir ayın sultanı, rahmet ve merhamet ayı ramazanda gösteriş için iftar verilmemesi gerektiğini belirterek, "Mazallah sevap kazanacağınıza günah kazanırsınız." dedi.

Fırıncı, ramazan ayının faydalı şekilde değerlendirilmesi ve idrak edilmesi için tavsiyelerini AA muhabirine anlattı.

Ramazanda Kuran-ı Kerim'i sıkça ve anlamıyla okumanın önemine değinen Fırıncı, "Kuran okumak marifetullah ilmini öğrenmek demektir. Kuran bize insanı ve bu dünyadaki görev ve sorumluluklarımızı öğretiyor. Kuran'ı, hem metnini tilavet ederek hem de tefekkür ve teellüm ederek okumalıyız. Ramazan, ilahi feyzin insan ruhlarına aktığı bir zamandır." diye konuştu.

"Gönüller yapalım, bu ramazan ve her zaman"

Oruç tutarken dili gıybetten, lisanı kötü sözden arındırmak gerektiğine işaret eden Fırıncı, Diyanet İşleri Başkanlığının bu yıl ramazan için belirlediği "Gönüller yapalım, bu ramazan ve her zaman" temasının çok isabetli olduğunu vurguladı. Fırıncı, şöyle devam etti:

"Davranışlarımızı da kontrol etmeliyiz. Kimseyi kırmamalı, gönül yıkmamalıyız. Tüm beden ve duygularımıza da oruç tutturmalıyız. Ramazan sadece kuru bir açlık ve susuzluk değildir. Ruhumuzu da arındırmalıyız. Ramazan akşamlarında iftardan sonra teravih namazlarına ihtimam göstermeliyiz. Yok camiye gidip kılamıyorsanız, evinizde kılın. Akşam televizyonlarda boş, anlamsız ve her yıl tekrarlanan bazı programları izleyerek vakit öldürmek yerine, nafile namaz kılın veya bol bol Kur'an okuyun."

 "Lüks iftarlardan sakınalım"

Suriyeli sığınmacıları öz kardeşler olarak düşünmek, korumak ve elden gelen her türlü yardımı yapmak gerektiğini vurgulayan Fırıncı, iftar sofralarını çok lüks olmamak kaydıyla itidalli kurarak kalan imkanları ihtiyaç sahiplerine aktarmanın önemini dile getirdi.

İftar sofralarının maddi boyutundan çok manevi boyutunun öne çıkarılmasının daha makbul olacağını belirten Fırıncı, "Pahalı iftarlarda harcanacak parayla en az üç katı fazla gerçek ihtiyaç sahibi insanlara mütevazı iftarlar verilmeli. Buna en güzel örnek belediye ve bazı sivil toplum kuruluşlarının kurdukları iftar çadırlarıdır. Her kesimden ihtiyaç sahibi insan buralarda iftarlarını açıyor. İftar daveti vererek sevap kazanmayı amaçlayan Müslüman kardeşlerime şu uyarıyı da yapmak isterim. Aman pahalı, lüks ve şatafatlı iftarlar düzenlerken gösteriş yapmayın ve reklam kokan davranışlar sergilemeyin. Mazallah sevap kazanacağınıza günah kazanırsınız." değerlendirmesini yaptı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Mehmet Fırıncı'dan ramazan tavsiyeleri
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.