Azerbaycan'da "vahdet namazı" kılındı

Bakü'deki Haydar Camisi'nde farklı mezheplerden Müslümanlar aynı anda tek bir imamın arkasında saf tutarak cuma namazı kıldı.

İNANÇ .
azerbaycanda vahdet namazı kılındı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki Haydar Camisi'nde "vahdet namazı" kılındı.

Cuma namazında bir araya gelen Sünni ve Şii Müslümanlar, mescitte aynı imamın arkasında hep birlikte saf tuttu. Namazlarını kendi mezheplerine göre kimi eli açık, kimi eli kapalı fakat birlikte kılan Müslümanlar daha sonra yine birlikte dua etti.

Haydar Camisi yetkilileri, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 2016 yılını "Çok kültürlülük yılı" ilan etmesinin ardından cuma namazının tüm mezheplerin katılımıyla kılınması uygulamasını başlattı. Bir süredir başlatılan uygulama kapsamında cuma namazlarını bir hafta Sünni, bir hafta ise Şii imam kıldırıyor.

Kafkas Müslümanları İdaresi Başkan Yardımcısı ve Haydar Camisi Külliyesi Sorumlusu Sabir Hesenli, vahdet namazı uygulamasını AA muhabirine anlattı.

Azerbaycan'da farklı mezhepten olan insanların daha önce aynı camilerde fakat belli süre arayla namaz kıldığını söyleyen Hesenli, tüm mezheplere bağlı insanların aynı anda ve aynı safta namaz kılmasının daha doğru olacağı düşündüklerini ve cemaate bunu anlattıklarını belirtti.

Vatandaşların bu düşünceyi memnuniyetle karşıladığını bildiren Hesenli, bir süredir cuma namazlarının vahdet şeklinde kılındığını, bunun da ülkede resmi olarak ilk kez uygulandığını kaydetti.

''İslam dünyası için birlik mesajı"

Şii ve Sünni Müslümanların tek bir imamın arkasında ibadet etmesinin önemine değinen Hesenli, şunları söyledi:

"Büyük baskılarla yüzleşen ve parçalanmaya doğru giden İslam dünyasında böyle vahdete büyük ihtiyaç var. Bizim bu girişimimiz kardeşlerimiz için mesajdır. Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Sünni ve Şii kardeşlerimiz için birlik olabileceğimizin mesajıdır."

Vahdet namazının ilerleyen dönemlerde diğer camilerde de uygulanabileceğini vurgulayan Hesenli, Haydar Camisi'nde başlatılan uygulamayı, Cumhurbaşkanı Aliyev'in ilan ettiği "Çok kültürlülük yılı"nın hayır dua ile başlaması şeklinde değerlendirdiklerini kaydetti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Azerbaycan'da "vahdet namazı" kılındı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.