“Kur’an’ın muhafızı nasıl olunur?”

1437 Hicri yılı ‘Kur’an Yılı’ olarak ilan eden Siyer Vakfı, bu proje kapsamında sekiz farklı üniversitede yapmayı planladığı ‘Vahyin Yetiştirdiği Gençler’ programlarının birincisini Elazığ Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Prof. Dr. Mustafa Temizer Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

İNANÇ .
“kur’an’ın muhafızı nasıl olunur?”

“Vahyin Muhafızı: Hubeyb b. Adiy (ra)’’ başlığıyla yapılan programa üniversiteden ve Elazığ halkından yoğun bir katılım oldu. Vahyin muhafazası ve intikali için Sahabe-i Kiram’ın imanı ve ortaya koyduğu mücadelesinden örnekler anlatılırken salondaki katılımcılar, anlatılanları büyük bir dikkatle dinlediler.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda daha sonra Siyer Vakfı kurucusu Muhammed Emin Yıldırım davet edildi.

Vahyin muhafazası ve intikali için Sahabe-i Kiram’ın önemine dikkat çekerek sözlerine başlayan Muhammed Emin Yıldırım Hoca, Sahabe-i Kiram’ın hayatlarının her birinde ideal kulluğun kodlarını bulacağımıza vurgu yaparak, onlardan birinin de Hubeyb b. Adiy (ra) olduğunu ve O’nun üzerinden “Kur’an’ın muhafızı nasıl olunur?’’ sorusuna cevap bulmaya yardımcı olacak ibret verici sahneleri anlattı.

İman ve Bilgi Aşkı

Asr-ı Saadeti okuduğumuz zaman ağır imtihanlara karşı duruşumuzu gözden geçirip, bugünün Bedir’lerini Uhud’larını düşünerek, 21. yy’da Hubeyb olup, bu çağdan onun ayak izlerini takip etmemiz gerektiğini, şehadetin cihad meydanında kılıç sallamak, bile bile ölüme yürümek olmadığına dikkat çeken Muhammed Emin Yıldırım, “Onların yaşamaktan amaçları heyecanlarını, sevdalarını imanla ve ilimle doldurmaktı. Eğer bizler de bunu yapmazsak birilerinin kurbanı oluruz” diyerek, yaşamanın müslümanca gayesinin üzerinde durdu.

Hubeby b. Adiy (ra)’in 22 yaşlarında imanla tanıştığı zaman Medine’deki tevhid ve iman hakikatlerini öğrenme adına ortaya koyduğu gayretini de anlatan Muhammed Emin Yıldırım, onun daha ilk yıllarda kuşandığı şehadet sevdasının temelinde Suffa’nın bir talebesi olarak Nebevi Mekteb’ten edindiği bilgi ve iman ile gündemini buna göre şekillendirdiğini vurguladı.

Cihad ve Şehadet Aşkı

“Onlar, Bedir ve Uhud’da hep aynı sevdadan konuşmaktadırlar.” diyerek sözlerine devam eden Yıldırım,  “Hicretten 2 yıl sonra Bedir için asker istendiğinde Sukya evlerinin olduğu mekânda toplananlar arasında 10-12 yaşlarındaki çocuk sahabiler de bulunuyordu. Bu manzara Efendimiz (sas)’i şaşırtıyor. O yaşlarda dahi onların gündeminde hep şehadet var” diyerek, “Kur’an’ın, imanı gençleştirdiğinin ve her zaman dinamik tuttuğunun en güzel örneği Sahab-i Kiram’dır.” dedi.

Allah’ın Rasulü’ne Olan Sadakati

Reci denilen yerde şehid edileceği sırada Ebu Süfyan’ın Hubeyb b. Adîy’e: “Şuan benim yerimde Muhammed olsun” derse serbest bırakılacağını teklif edildiğini söyleyen Yıldırım, onun şöyle cevap verdiğini söyledi: “Vallahi değil burada Muhammed (sas)’in olması, O’nun ayağına bir tek diken batmasını istemem. Saçlarım kadar başım olsa ve hergün biri kesilse ben yinede davamdan vazgeçmem!”

Muhammed Emin Yıldırım sözlerini şöyle tamamladı: “İnsanların dünyanın peşinden koştukları kadar biz ahireti peşinden koşalım. Başkaları birşeylerin peşinden nasıl giderse gitsin, biz şehadet sevdası ile gidelim. Allah (cc) bizlere, Hubeyb b. Adîy (ra)’in namaz aşkını, cihad aşkını, şehadet aşkını içirsin inşaallah.”

Siyer Vakfı tarafından hazırlanan “Vahyin Yetiştirdiği Gençler” programlarının ikincisi Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde 7 Aralık 2015 tarihinde “Kur’an Yolunda Bir Ömür, Ammar b. Yasir (ra)” başlığı ile devam edecek.

Daha fazla bilgi için 0 212 544 76 99 nolu telefonu arayabilir;  www.82il82sahabi.comwww.siyerarastirmalari.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz. Yapılan tüm programları ise www.siyertv.com adresinden izleyebilirsiniz.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git “Kur’an’ın muhafızı nasıl olunur?”
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.