Görmez: "Yeni Kerbelalar yaşanmasın"

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Dünyadaki bütün Müslümanların yeni Kerbelaların yaşanmaması için ortak bir dil, kültür, düşünce geliştirmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

İNANÇ .
görmez: yeni kerbelalar yaşanmasın

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, beraberindeki Trabzon Müftüsü Keramettin Demir ile Vali Abdil Celil Öz’ü makamında ziyaret etti. Görmez, burada yaptığı konuşmada, dünyanın çok hızlı değiştiğini ifade ederek, "Nesiller değişiyor, ihtiyaçlar artıyor. Bilhassa Diyanet İşleri Başkanlığımızın buna göre kendi dilini, üslubunu, söylemini, hizmetlerini geliştirmesi çok önem arz ediyor. Bunun için bizzat yerinde arkadaşlarla görüşmeler yaparak, onlarla müzakerelerde bulunarak bunu yapacağız” diye konuştu.

Bugünlerde aynı zamanda bütün İslam dünyasında muharrem ayının idrak edildiğini vurgulayan Görmez, şöyle devam etti:

"Muharrem ayı aşura, Kerbela denince mezhebi, meşrebi ne olursa olsun bütün müminlerin, bütün Müslümanların ortak hüznünü, ortak kederlerini hatırladıkları bir aydır. Dünyadaki bütün Müslümanların yeni Kerbelaların yaşanmaması için ortak bir dil, ortak bir kültür, ortak bir düşünce geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. Bugün maalesef bütün İslam dünyasında çağdaş Kerbelalar yaşanıyor, nice insanlar beyhude yere hayatlarını kaybediyor. Onun için bütün Müslümanların, mezhebi, meşrebi, dili, kültürü, düşüncesi ne olursa olsun bir araya gelerek bir daha Kerbelaların yaşanmaması için neler yapılması gerekiyor, ortak bir kültür, ortak bir düşünce, bir gönül birlikteliği geliştirmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum."

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Görmez: "Yeni Kerbelalar yaşanmasın"
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.