Türkiye bayramı erken mi kutluyor?

Diyanet'ten bayram vakti tartışmasına son noktayı koydu.

İNANÇ .
türkiye bayramı erken mi kutluyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı, hilalin Greenwich saatiyle 11.16'da yeryüzünden ilk defa görülmeye başlayacağını bildirerek, Türkiye'de bayramın 8 Ağustos 2013 Perşembe günü olarak tespit ve ilan edildiğini açıkladı.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Ramazan Bayramı vaktine ilişkin yaptığı açıklamaya göre, içtima günü olan 6 Ağustos 2013 Çarşamba günü, Ankara'da ay güneşten 36 dakika, Mekke'de ise 28 dakika önce batıyor. Güneş battığı anda hilal Mekke'de 6 derece 11 dakika, Ankara'da 6 derece 22 dakika ufkun altında bulunuyor. Bu sebeple hilal Ankara ve Mekke'den görülmediği gibi içtima konumunda olduğu için dünyanın hiç bir yerinden görülemiyor.

Hilal, 7 Ağustos 2013 Çarşamba günü ilk defa yeryüzünden görülmeye başlayacak. Ay güneşten; Ankara'da 3 dakika önce, Mekke'de ise 11 dakika sonra batıyor ve güneş battığı anda hilal, Ankara'da 52 dakika ufkun altında, Mekke'de 1 derece 49 dakika ufkun üstünde bulunacak. Ancak bu şartlarda ne Ankara'da ne de Mekkei Mükerreme'de görülme kriterleri gerçekleşmeyeceği için hilal görülmeyecek. Aynı şekilde Kuzey Amerika, Kanada, Avrupa, Asya ve Avustralya'da da görülemeyecek.

Ama başta güney Amerika olmak üzere Afrika kıtasının güney yarısından görülebilecek.

8 Ağustos 2013 Perşembe günü ise ay güneşten; Ankara'da 28 dakika, Mekke'de 49 dakika sonra batacak ve güneş battığı anda hilal, Ankara'da 4 derece 34 dakika, Mekke'de ise 10 derece 24 dakika ufkun üstünde bulunacak.

Buna göre Diyanet, Hicri aybaşlarının belirlenmesinde hilalin görülebilmesi için ihtilafı metalie itibar edilmemesi/hilal yeryüzünün neresinde görülürse görülsün buna itibar edilmesi, yeryüzünün herhangi bir bölgesinde hilalin görülmesinin mümkün olması durumunda buna istinaden ayın başladığına hükmedilmesi esasına göre 1434 Şevval'in ilk günü, 8 Ağustos 2013 Perşembe gününü Ramazan Bayramı olarak tespit ve ilan etti.

İslam dünyasının zaman zaman farklı günlerde ramazana başlayıp bayram yapması, birbirinden farklı kriterler benimsemelerinden kaynaklanıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, müslümanlar arasında Hicri takvim birliğinin sağlanması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Türkiye bayramı erken mi kutluyor?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.