Vekaletle kurban bedeli bu yıl ne kadar?

Yardım kuruluşlarının vekaletle kurban bedelleri netleşti.

İNANÇ .
vekaletle kurban bedeli bu yıl ne kadar?

En düşük fiyatı 490 liradan başlatan yardım kuruluşları, bu yılki kurbanlar için ilk adres olarak Arakan'ı ajandalarına aldı.

Kurban Bayramı'na yaklaşık bir ay kala, yardım kuruluşlarının vekaletle kurbanlık bedelleri netleşti. Buna göre, bu yıl vekaletle kurbanlık bedelleri 490 lira ila 675 lira arasında değişiyor. Bu yıl vekaletle kesilen kurbanların etlerinin yurt içindeki ihtiyaç sahiplerinin yanı sıra, yurt dışında da ağırlıklı olarak göçe zorlanan Myanmar'ın Arakan eyaletindeki Müslümanlar'a gönderilmesi bekleniyor.
Kurban sayısının yüksek olması vekaletle kurbanlık bedellerini etkiledi. Bazı yardım kuruluşları vekaletle kurbanlık bedellerinde bir artışa gitmezken bazıları da artışı sınırlı tuttu. Örneğin yardım kuruluşlarının başında gelen 'Deniz Feneri', geçen yıl yurt içi 490 lira olan kurban bedelini yine 490 lira olarak ilan ederken, 'Kimse yok mu' derneği 500 lira olan vekaletle kurban bedelini 600 liraya çıkardı. Türk Kızılay'ı ise 550 lira olan vekaletle kurban bedelini bu yıl 675 lira olarak tespit ederken, Mehmetçik Vakfı 460 lira olan bedeli 520 lira olarak açıkladı. Yine vekaletle kurban kesen yardım kuruluşları arasında bulunan Diyanet Vakfı ile Türk Hava Kurumu ise henüz bedellerini açıklamadı. THK, geçen yıl 600 liraya, Diyanet Vakfı da 550 liraya kurban kesmişti.

Kredi kartına 3 taksit imkanı var
Yardım kuruluşları, vekaletle kurbanlık konusunda kredi kartı ile ödeme ve taksit seçenekleri de sunuyor. Bazı kuruluşlar ise kredi kartına üç taksit ile vekaletle kurban imkanı sağlıyorlar. Yardım kuruluşlarının tamamı da kesilen kurbanlarla ilgili olarak bayram öncesi vatandaşlara, SMS ve posta ile bilgilendirmede bulunuyor.

Kurbanlık ithal edecek bir durum yok
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker "Türkiye'de gerek büyükbaş gerek küçükbaş hayvancılıkta, hayvan varlığının artışı sebebiyle, bu sene ithalatı gerektiren bir durum yok" dedi. Eker "Çünkü Türkiye'nin hayvan varlığı, mesela ortalama 600 bin büyükbaş kurban kesilir, 2 milyonun biraz üzerinde de küçükbaş hayvan kesilir. Şu anda besi ahırlarında kurbanlık için hazırlanmış, beslenmiş yaklaşık 1 milyona yakın büyükbaş hayvan var. Küçükbaş hayvan da 3 milyona yakın, kurbanlık için söylüyorum. Dolayısıyla bir sıkıntı zaten yok. Bunun yüksek bir fiyata dönüşmeden, tüketici lehine Kurban Bayramı'nda piyasaya arz edileceğini ve talebi karşılayacağını düşünüyorum" diye konuştu. Tarım Bakanı Eker "Bayramda kurbanlıkların fiyatı düşer mi" sorusuna "Fiyatlar yükselmez diyeyim. Bizim beklentimiz o yönde en azından" cevabını verdi.
Fiyatlar kısmen arttı (TL)
Kurum Geçen yıl Bu yıl
Deniz Feneri 490 490
Kimse yok mu 500 600
Kızılay 550 675
Mehmetçik Vakfı 460 520
Diyanet Vakfı* 550 -
THK* 600 -
(*) Bu yılki bedel belli olmadı.

Star
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Vekaletle kurban bedeli bu yıl ne kadar?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.