Türkiye, İngiltere'ye yaptırdı! Avrupa’nın ilk ekolojik camisi

Diyanet İşleri Başkanlığı, dünyanın dört bir yanına camiler açmaya devam ediyor. Diyanet, İngiltere’de 30 milyon dolara Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi olan Cambridge Merkez Camii’ni yaptırıp hizmete açtı.

İNANÇ .
türkiye, ingiltereye yaptırdı! avrupa’nın ilk ekolojik camisi

İslamın dünyada yeniden canlanması için çalışmalar yapan Türkiye, bunun son örneğini İngiltere’de hayata geçirdi... İngiliz haber ajansı Reuters, İngiltere’nin Cambridge kentinde açılan ve Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi olma özelliğine sahip Cambridge Merkez Camii’nin iklim değişikliği ile mücadelede öncü olma amacını haberleştirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından finanse edilen, Cambridge Merkez Camii, bu ayın başında açılarak Ramazan ayında hizmet vermeye başladı. Reuters’ın haberine göre 30 milyon dolara yapılan ve güneş panelleriyle kaplı cami, bin kişilik bir kapasiteye sahip. Caminin bahçesi arındırılmış yağmur suyu ile sulanırken yapının hiçbir şekilde karbon salınımına yol açmadığı vurgulanıyor.

Caminin yapımına destek veren eski şarkıcı Yusuf İslam, Müslümanların iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir rolünün olabileceğini belirterek, “Cami, yeniden eğitim aldığımız ve evrenle olan uyumu açığa çıkarmak için İslam’ın gerçek doğasının derinine indiğimiz sürecin bir parçası” diyerek Müslümanların iklim değişikliği karşı etkin bir güç olacağını söyledi.

Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Timothy Winter, “İklim değişikliği ve türlerin yol oluşuna karşı mücadele sadece insanların varoluşunun değil, Allah’ın hediyelerine saygı duymak ve bunları korumanın da mücadelesidir” dedi.

 

Yeni Akit

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Türkiye, İngiltere'ye yaptırdı! Avrupa’nın ilk ekolojik camisi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.