Topbaş'tan Şemsi Paşa Camii açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şemsi Paşa Camisi önündeki çalışmayla ilgili, cami içinde değil bahçe duvarlarında çatlaklar olduğunu belirtti.

İNANÇ .
topbaştan şemsi paşa camii açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şemsi Paşa Camisi önündeki çalışmayla ilgili, cami içinde değil bahçe duvarlarında çatlaklar olduğunu belirterek, 'Bahçe duvarlarında daha önce var olan çatlaklar var. Onların hepsi fotoğraflarla, belgelerle, raporlarla tespitli.' dedi.

Ramazan Bayramı dolayısıyla belediye çalışanlarıyla bir araya gelen Topbaş, personelin bayramını kutlarken, İstanbul'un fethinden bugüne kadar İstanbul'a hizmet eden, emeği geçen herkese teşekkür ederek, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Konuşmasının ardından çalışanlarla bayramlaşan Topbaş'a personel tarafından çiçek verilirken, Kadir Topbaş da bayramlaşmaya gelen çocuklara bayram harçlığı verdi.

Daha sonra gazetecilerin Şemsi Paşa Camisindeki çatlaklarla ilgili sorusu üzerine Topbaş, sahillerin daha fazla yaşanabilir olması için proje hazırladıklarını, bu proje kapsamında Üsküdar sahilinden Harem'e doğru sahil boyunca yürüme bandını genişletmek ve orada yaşanan yoğunluğu azaltmak için çalışma yapıldığını anlattı.

Çalışmanın, koruma kurulundan da onay alıp proje haline getirildiğini dile getiren Topbaş, şöyle devam etti:

'Şemsi Paşa Camisinin içerisinde bir çatlak filan yok. Bahçe duvarlarında daha önce var olan çatlaklar var. Onların hepsi fotoğraflarla, belgelerle, raporlarla tespitli ve bu kazık çakmayla etkilenme değil. Cami önünde kazıklar kısmen çakıldı fakat dolgu ve ilave yapılmadan bu kazıklar kesilecek. Orada 3,5 metrelik bir yaya bandı, yürüyüş imkanı olacak, daralacak ama diğer taraftaki çalışma, uygulama devam edecek. Önemli eserlere dikkat etmemiz, hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Mesai arkadaşlarıma bu konuda daha hassas davranmalarını özellikle ifade ettim.'

'Bu öngörülememiş bir hasar mıydı?' sorusu üzerine Başkan Topbaş, Proje Daire Başkanlığının bir çalışma yaptığını, bu çalışmanın Tabiat Varlıkları Koruma Kurulundan onay aldığını ve ardından uygulamaya geçildiğini ifade etti.

Kadir Topbaş, sözlerini, 'Vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bize bu uyarıyı yaptılar, hatırlattılar. Hemen müdahale ettik ve bir düzenlemeyle orayı pas geçecek, oraya dokunulmayacak fazla. Diğer taraflarda uygulama olacak. O bölgedeki uygulama yapılmayacak.' diye tamamladı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Topbaş'tan Şemsi Paşa Camii açıklaması
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.