Çamlıca Camisi'nin avlusunda Kadir Gecesi coşkusu yaşanacak

Temeli 6 Ağustos 2013'te atılan ve kaba inşaatının tamamlanmasına sayılı günler kalan Çamlıca Camisi, ilk cemaatiyle avlusunda Kadir Gecesi buluşacak.

İNANÇ .
çamlıca camisinin avlusunda kadir gecesi coşkusu yaşanacak

Temeli 6 Ağustos 2013'te atılan ve kaba inşaatının tamamlanmasına sayılı günler kalan Çamlıca Camisi, ilk cemaatiyle avlusunda Kadir Gecesi buluşacak.

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 ay önce resmi temel atma merasimiyle inşaat çalışmalarına başladıklarını, bu kapsamda yaklaşık bir milyon metreküpe yakın toprağı taşıdıklarını anlattı. Yaklaşık 125 bin metrekarelik kapalı alana sahip külliyenin şu anda ana kubbesindeki son betonlarının atıldığını belirten Külünk, kısa bir süre sonra ana kubbeye bayrağı dikeceklerini ve böylece Çamlıca Camisi'nin kaba inşaatının tamamlanacağını söyledi.

Caminin içine, ana kubbenin inşaatı için yaklaşık 350 bin metreküplük iş iskelesi kurduklarını anlatan Külünk, çalışanların iki asansörle bu iskelenin en üstüne kadar çıkabildiğini söyledi.

Külünk, caminin 6 minaresinin 4'ünün 107.1 metre, diğer ikisinin 90 metre yüksekliğinde olduğunu ve minarelerin 5'inin tamamlandığını, son olarak 6'ncı minarenin külahının yerleştirileceğini belirtti.

Kadir Gecesi bir günlüğüne ibadete açılacak

Külünk, projeye başladıklarında 1 Temmuz 2016 Kadir Gecesi vatandaşları camiye ibadet etmeye davet ettiklerini hatırlatarak, "Bu sözü yerine getirmek için şadırvan avlumuzu namaz kılacak şekilde organize ediyoruz. Çamlıca Camisi'nde, Kadir Gecesi ibadet edeceğiz. Vatandaşlar ilk önce Üsküdar Belediyesinin sokak iftarında orucunu açacak, ardından Kadir Gecesi'ni ihya edeceğiz. Enderun teravih ekibi, ilahiler, kasideler ve dualar okuyacak. Kadir Gecesi için yaklaşık 10 bin kişilik hazırlık yapıyoruz." diye konuştu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Çamlıca Camisi'nin avlusunda Kadir Gecesi coşkusu yaşanacak
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.