Sri Lanka'da İslam'ın sembolü: Kırmızı Mescit

Mimarisi ve kırmızı rengiyle dikkati çeken, UNESCO tarafından "kültürel miras" listesine alınan "Kırmızı Mescit", Sri Lanka'da İslam'ın sembolü olarak kabul ediliyor.

İNANÇ .
sri lankada islamın sembolü: kırmızı mescit

Mimarisi ve kırmızı rengiyle dikkati çeken, UNESCO tarafından "kültürel miras" listesine alınan "Kırmızı Mescit", Sri Lanka'da İslam'ın sembolü olarak kabul ediliyor.

Sri Lanka'nın başkenti Colombo limanı yakınında Müslümanlara ait iş yerlerinin yoğun olarak yer aldığı Pettah bölgesindeki Kırmızı Mescit Camisi, "Jamiul Alfar Jummah Mescidi", Tamilce'de "Samman Kottu Palli", Sinhalca'da ise "Rathu Palliya" adlarıyla biliniyor.

Mimarisi ve renginden dolayı halk arasında "Kırmızı Mescit" olarak adlandırılan cami, Hindistan'ın güneyinden Sri Lanka'ya gelen seyyah Müslüman tüccarlar tarafından 1908 yılında inşa edildi. 

Sri Lanka mimarisinde anıt eser olarak kabul gören Kırmızı Mescit, bin 500 kişinin ibadet edebileceği şekilde inşa edildi. Zamanla nüfusun, limandan gelen Müslüman tüccar ve turist sayısının artmasıyla cami genişletildi. Camide, 1975'te çevresindeki 32 dükkan alınarak, en büyük genişletme çalışması yapıldı. Halen büyütme ve restorasyon çalışmaları devam eden 5 katlı camide, ince işçilik sürdürülürken içine yaşlıların kullanması için yürüyen merdiven de yerleştiriliyor.

Camide 1920, 1933, 1950, 1976 yıllarında bir hafız tarafından kıldırılan ve binlerce Müslüman'ın katıldığı iki rekatlık namazda Kur'an-ı Kerim hatim edildi. 

 "Müslümanlardan yardım bekliyoruz"

Kırmızı Mescit Camisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mahaboob Z. Sheriff, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük bir mescit şeklinde inşa edilen caminin zamanla bölgenin ibadet merkezi haline geldiğini söyledi.

Müslümanların daha önce cuma ve diğer önemli günlerde cami çevresindeki yollarda namaz kılmak zorunda kaldığını anlatan Sheriff, "Şu anda camide cuma namazlarında yaklaşık 12 bin kişi namaz kılabiliyor. Vakit namazlarında da 3 bine yakın kişi cemaatle namaz kılıyor. Genişletme öncesinde vatandaşlar Sri Lanka'da 4 ay süren Muson yağmurları altında ibadet etmek zorunda kalıyordu. Cami defalarca büyütüldü ama her seferinde yetersiz kaldı. Derneğin yönetim kurulu, camiyi bir kez daha genişletme kararı aldı" diye konuştu.

Genişletme çalışmalarında bir çok zorlukla karşılaştıklarını ifade eden Sherrif, şu bilgileri verdi:

"Fiyatların artması bizi zora soktu ama zorlukları aşarak 4 yıl önce genişletme çalışması başlattık. Şu anda 5 katın kaba inşaatını tamamladık. İnce işler ise sürüyor. 200 bin dolara ihtiyacımız var. Genişletme çalışmamızı sadece bağışlarla sürdürüyoruz. Sri Lankalı ve diğer Müslüman kardeşlerimizden genişletme çalışmamız için yardım bekliyoruz. UNESCO'nun kültürel mirasları arasında girdiği için daha fazla büyütme imkanımız yok. Zekat değil, sadaka istiyoruz. Allah'ın evine zekat verilmez. Allah'ın evine bir tuğla bağışlayana Allah cennette saray verecektir. Sri Lanka'dan ve dünyanın her tarafından burada ibadet etmek için insanlar geliyor. Kadınların ibadet edebilmesi için caminin yan tarafında bir yer inşa edeceğiz. Bunun kararını da aldık. Bize destek verin ve caminin yarım kalan çalışmalarını birlikte tamamlayalım."

Cami hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bağış yapmak isteyenler, "http://www.redmasjid.com" internet sitesini ziyaret edebiliyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sri Lanka'da İslam'ın sembolü: Kırmızı Mescit
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.