Tiyatrocuların Rumeli Hisarı mescidi utanmazlığı

Yıllarca konser alanı olarak kullanılan ve fetih ruhunu inciten Rumeli Hisarı'ndaki mescit yapımı tiyatrocuları rahatsız etti.

İNANÇ .
tiyatrocuların rumeli hisarı mescidi utanmazlığı

Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un fethi öncesinde Anadolu Hisarı'nın tam karşısına yaptırılan, Rumeli Hisarı'nda yarım asırdan fazladır harabe bir halde bulunan ve yıkılan minaresi virane şeklinde kalan hisar mescidi sonunda aslına kavuşturuldu.

SKANDAL ÇAĞRI

Sadri Alışık Ödül Töreni'nde 'yılın en iyi kadın sanatçısı' ödülünü vermek üzere sahneye davet edilen ortalama! bir tiyatro oyuncusu Defne Halman, Rumeli Hisar'ındaki mescit için skandal bir çağrıda bulunarak, ödül törenine gölge düşürdü.

MESCiT'E İZİN VERMEYELİM

Ödülü vermek için sahneye çıkan oyuncu "Rumeli Hisarı sahnesine mescit yapmak isteyenlere izin vermeyelim" diyerek çağrı yaptı.

FATİH SULTAN MEHMED'İN MİRASI

Cami, hisarın içinde yer aldığından Hisar Camii, hisara Boğazkesen Kalesi dendiği için Kale Camii, Fatih yaptırdığı için de Fatih Sultan Mehmed Mescidi diye adlandırılmış ve hepsi de değişik vesilelerle kullanılarak yaşatılmıştı. Fakat o en çok, Sultan II. Mehmed'e "Fatihler babası" manasına gelen 'Ebu'l Feth' sıfatı verildiği, camiyi de onun yaptırıp vakfettiği için fethi tedai ettirmesinin de tesiriyle Ebu'l Feth Camii adıyla anılmıştı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Tiyatrocuların Rumeli Hisarı mescidi utanmazlığı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • insaninsan Cumartesi, 00:10

    sadece Defne Halman icin kullandigin "ortalama" lafi senin kabasabaligini ele veriyor ve senin trajedin, burada ne demek istedigimi göremiyor olman.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.