Atina için cami vakti

Yunanistan'da iktidar partisi SYRIZA'nın Türk kökenli milletvekili Hüseyin Zeybek, Atina'ya cami yapılma zamanının geldiğini söyledi.

İNANÇ .
atina için cami vakti

Yunanistan'da iktidara gelen SYRIZA Partisi'nin İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek, "Bence artık Atina'ya cami yapılma zamanı gelmiş ve geçmiş bile. Hatta birden fazla cami yapılması lazım. İnanıyorum ki SYRIZA hükümeti bu soruna bir çözüm getirecek" dedi. 

Batı Trakya Türk Azınlığına mensup Hüseyin Zeybek üçüncü kez milletvekili seçildiğini anımsatarak, Yunan halkının SYRIZA'dan büyük beklentileri olduğunu söyledi. 

Batı Trakya'nın birçok sorunu olduğunu anlatan Zeybek, Türk azınlığın eğitim sorununa dikkati çekti.

Atina

İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek, Yunan parlamentosunda Başbakan Aleksis Çipras'la tokalaşıyor. 

 

AZINLIK EĞİTİMİ İÇİN ELEŞTİRİ 

Azınlık eğitiminin çift dilde yapıldığını belirten Zeybek, "Bu eğitim metoduyla ne Yunanca ne de Türkçe doğru düzgün öğretiliyor. Bir önceki iktidarların amacı buydu. Azınlık okullarının kalitesini düşürüp azınlık çocukları Yunan okullarına yönlendirmek ve sonuçta azınlık okullarını kapatmak. Okulların büyük bir kısmını kapattılar zaten. Biz eğitim sisteminin yeniden yapılandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Tabi bunu da yaparken azınlıkla diyalog içinde yapılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

 

Atina'ya cami yapılma konusu yıllardır tartışılıyor. Yunanistan Kültür Bakanlığı Atina için cami tasarımı yapmıştı. Ancak proje gerçekleşmedi. 

"YUNAN DEVLETİNİN TAYİN ETTİĞİ MÜFTÜYÜ TANIMIYORUZ" 

Atina
Batı Trakya'da müftülük sorunu olduğunun da altını çizen Zeybek, "Bu konuda devlet azınlıkla tartışmadı. İyi niyet göstermedi ve yıllardır bu müftülük sorunu çözüm bekliyor. Tabii halk çözümünü yapmış. Halkın seçilmiş müftüsü var, devletin de tayinli müftüsü. Devlet, işini tayin edilmişle, halk da seçilmişle yapıyor. Devletin seçilmişleri tanıması bizi bir noktada tatmin eder. Ama biz seçim istiyoruz. Mesela müftü kaç yıllığına seçiliyor. Müftü tayin ediliyor ve ölene kadar devam ediyor. Bunu belirli bir kalıba koymak lazım. Bu noktada değişik formüller bulunabilir" diye konuştu. [Ntv]

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Atina için cami vakti
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.