Tek kubbeli Babıali Vilayet Camii

Laleli Camii, 1760-1763 yılları arasında Osmanlı padişahı III. Mustafa tarafından inşa ettirilmiş ve bulunduğu semte adını vermiş olan bir camidir. Caminin adı 3. Mustafa'nın velisi saydığı Laleli Baba'nın ismini bu ibadethaneye vermesinden gelir.

İNANÇ .
tek kubbeli babıali vilayet camii

Nallı Mescit veya diğer adıyla Babıali Mesciti ;  İstanbul  Babıali’deki İstanbul Valiliği binasının kuzey batısında Ankara Caddesine cepheli olarak Fatih Sultan Mehmet devrinde Ak Şemsettin Efendinin akrabası İmam Ali Efendi tarafından yaptırılmıştır. Nallı mescit 1800 lerde meydana gelen Babıali yangınıyla yanmıştır.1868 yılında yeniden yapıldığını anlatan Mustafa İzzet Efendi tarafından yazılmış kitabesinden anlaşılır. Sami Efendi tarafından yazılmış ikinci bir kitabede ise 1902 de tamir edildiği anlatılır. Caminin mimari planı kare formunda olup tek kubbelidir. Yapı kagir olarak inşa edilmiştir.Vaktiyle camii minaresindeki Nal şeklindeki kabartmalardan dolayı Nallı mescit olarak ünlenmiştir.Şimdiki minarenin şerefe altı yaprak şeklinde süslemeli olup,şerefe etrafı mermer korkulukludur. Minarenin külahı ise saçaklıdır. Alışılagelmiş klasik üslubun dışındaki mimarisi ile dikkat çekicidir.

Vilayet Camii nerededir?

Sirkeci Tren istasyonu’ndan Cağaloğlu’na çıkarken (Bab-ı Ali Caddesi) sol taraftadır. Alışılagelmiş klasik uslubun dışındaki mimarisi ile dikkat çekicidir. Aslında caminin ilk yapımı Fatih Sultan Mehmet dönemine rastlar. Bugün gördüğümüz halini 1868 yılında (Sultan Abdülmecit dönemi) almıştır. Cami; Nallı Cami, Bab-ı Ali Camii isimleri ile de tanınır.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Tek kubbeli Babıali Vilayet Camii
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.