Piyale Paşa Camii

İstanbul'da XVI. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen külliye.

İNANÇ .
piyale paşa camii

Büyük Piyale Paşa Camisinin banisi, Kaptan-ı Derye Piyale Paşa olup, 1573 de Mimar Sanan’a  yaptırmıştır. Cami, Mimar Sinan’ın Selimiye Camii ile aynı zamanda ele aldığı eserlerden biridir. Bir kulliye halinde inşa edilen eser, Kasımpaşa’nın kuzeyinde, o zamanlar deniz kıyısı olan bir vadide yer almaktadır.

30,5 x 19,5 m ebadında, dikdörtgen biçimindeki cami, iki büyük granit sutunla kemerler üzerine, her biri ortalama 9 m çapında altı adet kubbe ile örtülmüş, yanlara doğru, tonozlarla biraz daha genişle-tilmiştir.  Kulliyenin binalarından cami ve türbe ile cami avlusundaki dikdörtgen çeşmenin musluk kısımları ayaktadır. Medrese, Tekke. Subyan Mektebi ve çarşıdan bir eser kalmamıştır. Cami yanındaki türbede, Gevher Sultan’dan doğan yedi kız ve dört oğlu ile birlikte yatmaktadır.

Geniş bir avluda yer alan cami, 54,6x45m2 bir alan kaplayan altı kubbeli bir yapı olup, mihrap ekseni üzerinde girişin tam ortasında minare yükselmektedir.  Caminin alanı 2214 m2, avlusu ile birlikte toplam 22500m2  dir. Vakit namazlarında ortalama 100-150, Cuma cemaati ise 3000 civarındadır.

Piyale Paşa Camii nerede?

Piyale Paşa Cami, İstanbul ili Beyoğlu ilçesinin Kaptanpaşa Mah. mahallesinde yer alıyor. 

Adres: Büyük Piyalepaşa Cami, Beyoğlu, 34440 Kaptanpaşa, , İstanbul, Türkiye

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Piyale Paşa Camii
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.