İhsan Eliaçık'tan çok tartışılacak cami yorumu

İhsan Eliaçık, Gülen'in Cami-Cemevi Projesi için "Tartışma yanlış yerden sürdürülüyor. Cemevi ibadethane değildir, diyorlar. Aslında ne cami ne de cemevi ibadethane değildir." şeklinde tartışılacak bir yorum yaptı.

İNANÇ .
ihsan eliaçıktan çok tartışılacak cami yorumu

Konferanslar dizisi nedeniyle on günü aşkın süredir Avrupa'da bulunan Eliaçık , hamburghaber.de'ye verdiği röportajda yine çok konuşulacak değerlendirmeler yaptı. Hükümetin zaman zaman gündeme getirdiği Alevi açılımı konusundaki soruya 'Hükümet bu konuda samimi değil'cevabını veren Eliaçık, Gülen'in Cami-Cemevi Projesi için de " Tartışma yanlış yerden sürdürülüyor. "Cemevi ibadethane degildir" diyorlar. Aslında ne Cami nede Cemevi ibadethane degildir. İbadet oralardan çıktıktan sonra başlar. 40 açın karnını doyurmaktır ibadet. İnsanlara sevgi ve merhametle yaklaşmaktır, kimsesizin kimsesi olmaktır" dedi.

KAPİTALİZMİ ESASTAN ELEŞTİRMEK GEREKİR...

Kendisinin sürekli sosyalist çevrelerle yakıştırıldığını ancak söylemlerinin Kuran ve İslam ışığında olduğunu kaydeden Eliaçık , " Beni genelde Sosyalistler, Aleviler yada Kürtler panellere çagırıyor. 'Sosyalist İslam' demiyorum. Sosyalizmin ekonomi-politiği İslam’la büyük oranda uyuşur, bir sorun çıkacağını sanmıyorum. İslam'ın sosyal yanını vurguluyorum. Karl Marks ne diyor; 'Din, varolan durumlara bir protestodur, ruhsuz koşullara ruhtur, kalpsiz dünyalara kalptir, mazlum insanların çıglıgıdır ve din afyondur. Bunların hepsi dogru. Simdiki iktidarda bu afyonu kullanıyor. Islamın dogal müttefigi Sosyalist Dünya'dır. Kapitalizmi esastan, sosyalizmi ise usulden eleştirmek gerekir" dedi.

DERSHANE TARTIŞMALARI...

Dershane tartışmaları ve iktidar-cemaat kavgasına yönelik görüşleri de sorulan Eliaçık , şunları söyledi: " Ak Parti'nin sadece Gülen Cemaati ile değil onlarca cemaat ile olusturdu bir ittifak var. Maddenin kanunu, sona gelindi. Deniz bitti yani. Iktidar oldular. Artik verecekleri bir sey yok. Dindar gençlik değil mütaahit nesil yetistirdiler. Bir zaman sonra ortaklıklar bitecek. Mısır'da yanlıs yaptılar. Mursi'nin halka vereceği birsey yoktu. Halk sorunlar yumağı içerisindeydi. "9 yasındaki kız çocuklarıyla evlenilebilir" gibi aptalca fetvalar, yasalar cıkardı. Seçimlerde zaten halktan şamarı yiyecekti. Simdi kahraman yaptılar. Buna gerek yoktu. Ben iktidarın seçimlerde ciddi bir uyarı alacağını düşünüyorum." 

Timetürk

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İhsan Eliaçık'tan çok tartışılacak cami yorumu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.