Kıbrıs'ta ezanlar sustu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde tam 74 caminin elektrikleri borç yüzünden kesildi.

İNANÇ .
kıbrısta ezanlar sustu

KKTC'de 74 caminin elektriğinin kesilmesi yıllardır ödenmeyen elektirik borçlarının varlığını gözler önüne sermişti. Vakıflar İdaresi şimdiye kadar camilerden elektrik parası istenmediğini, bundan dolayı ödeme kalemi oluşturulmadığını söylerken, KKTC Din Görevlileri Sendikası ise cami yapımı ve onarımının Din İşlerinin yetkisinde olmasına rağmen Vakıflar İdaresi'nin bu yetkiyi gasp ettiğini açıklamış, camilerle ilgili yetkinin geri alınması için mahkemeye başvuracaklarını söylemişti.

Din işlerine devri gündemde

Yavru Vatanda 74 caminin elektriklerinin kesilmesi ve ezanın susması üzerine yükselen tepkiler, KKTC Din İşleri Dairesi ile Vakıflar İdaresini çözüm için masada biraraya getirecek. Çözüm için yapılacak toplantıda Camilerin bakımı ve elektiriğinin Din İşlerine verilmesinin konuşulacağı bildirildi.

Din Görevlileri Sendikası Başkanı Süleyman Çakır, camilerin elektrik borcunun 6 milyon 800 bin TL olduğunu hatırlatarak, bu kadar paranın nasıl biriktiğini sormuş, Din İşleri Başkanlığının bütçesinde böyle bir ödeme kalemi olmadığını, camilerle ilgili her işin Vakıflar İdaresi'ne bağlı olduğunu söylemişti. Çakır, 'Camilerin bakımını ve elektiriğini Vakıflar İdaresi bizden alıp kendi üstlendi. Camilerimizin elektirik parası ödensin' dedi.

Yetki kötüye kullanılıyor

Kıbrıs'taki 197 camiden 74'ünün biriken borçlarını ödeyememesi nedeniyle KKTC Elektrik Kurumu tarafından elektriklerinin kesildiği bilgisini hatırlatan Çakır, vatandaşın ezanların susturulmasına tepkisinin gittikçe arttığını ifade etti. Çakır, soruna bir an önce çözüm bulunması gerektiğine dikkat çekerek, geçtiğimiz günlerde vakıf arazisi olan cami mülkünün gece kulübüne kiralandığını hatırlattı.

İşte Kıbrıs'taki bazı camiler ve borçları

Yenişafak

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kıbrıs'ta ezanlar sustu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.