Cemevi inşaatını bahane ettiler

Mamak Tuzluçayır'da aynı avluya yapımı planlanan cami ve cemevi projesini protesto eden grup polisle çatıştı.

İNANÇ .
cemevi inşaatını bahane ettiler

Başkentte aynı avluya yapımı planlanan cami ve cemevi projesini protesto eden grup polisle çatıştı. Taş ve sopa atan gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahale eden polis, 16 kişiyi gözaltına aldı. Olaylar sırasında yaralanan bir polisin sağlık durumunun ağır olduğu bildirildi.

Mamak Tuzluçayır'da aynı avluya yapımı planlana cami ve cemivinin temel atma töreni öncesinde, inşaat alanı yakınındaki Süleyman Ayten Caddesi'nin girişinde toplanan bir grup, barikat oluşturup yolu trafiğe kapattı.

Polisin yolu açmaları yönünde uyarıda bulunduğu gruptan bazı kişiler, güvenlik güçlerine taş ve sopa attı. Polis, uyarıya rağmen dağılmayan gruba gaz bombası, biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu.

Müdahale üzerine ara sokaklara çekilen protestocular, buralarda barikat oluşturup uzun süre polisle çatıştı. Barikatları ateşe verip taş ve sopa atan protestoculara güvenlik güçleri TOMA ve hafif zırhlı araçlardan tazyikli su, gaz bombası ve biber gazıyla müdahale etti. Bu sırada bir polis helikopterinin de havadan denetim yaptığı görüldü.

Müdahale sırasında bazı göstericiler ile polislerden yaralananlar oldu. Yaralılar, ambulanslarla çevredeki hastanelere götürüldü. Yaralı polislerden birini durumunu ağır olduğu bildirildi.

Mamak Kartaltepe Mahallesi'ndeki inşaatın çevresinde toplanan gruplar, yolu trafiğe kapatıp, ateş yakarak barikat kurdu. Polisin dağılmaları yönündeki uyarısına rağmen zaman zaman taş, bilye ve havaifişek atan gruba biber gazıyla müdahale edildi. Olayda bazı göstericiler gözaltına alındı.

"Asimilasyon projesi"

Törenin başladığı saatlerde Süleyman Ayten Caddesine gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri de cami ve cemevi projesine tepki gösterdi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri, ara sokaklarda göstericilere müdahaleye giden bir TOMA aracının önünü kesti. Dernek üyelerinin aracın önünde oturması üzerine TOMA geri çekilip başka bir yolu kullandı.

Alevi vatandaşlara seslenen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kemal Bülbül, polis müdahalesini protesto etti. Bülbül, gözaltındaki göstericilerin serbest bırakılmasını istedi.

Cami ve cemevi projesini "Asimilasyon projesi" olarak niteleyip alevilerin bu cemevine gitmeyeceğini savunan Bülbül, "Bizim sünni vatandaşlarla bir sorunumuz yok. Biz asimilasyoncu, ırkçı devlete karşıyız. Bizim kendi imkanlarımızla yaptığımız bir cemevi var. Cemevi mütevazi olur. Bu cami ve cemevi yoksulun ekmeğinden çalınarak yapılıyor. Burası ibadethane değil" diye konuştu.

Bülbül, projeyi yürütenlerden Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan'a da "yol düşkünü" dedi. Bu sırada kalabalık, "Devletin alevisi olmayacağız" ve "İnancımızdan elinizi çekin" sloganları attı.

Tuzluçayır'a gelen bazı CHP milletvekilleri de dernek üyelerine destek verdi.

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Cemevi inşaatını bahane ettiler
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.