Çamlıca Camii'nin temeli atıldı

Çamlıca Tepesi'ne yapılacak caminin temeli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da katıldığı törenle, dualar eşliğinde atıldı.

İNANÇ .
çamlıca camiinin temeli atıldı

Tören öncesi inşaat alanında incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, törende yaptığı konuşmada, Çamlıca Camisi ile ilgili temel atma çalışmalarına başlandığını ve mütevazı bir törenle temelin atılacağını söyledi.

Bu eserin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın projesi olduğuna dikkati çeken Bayraktar, böyle bir eserin yapılması aşamasında emeği geçecek herkese teşekkür etti. 

Çamlıca Camisi'nin, geleneksel Türk İslam mimarisi tarzı ile günümüzün modern ve mekansal mimari anlayışını birleştiren dönemin sembol eserlerinden biri olacağının altını çizen Bayraktar, şunları söyledi:

"Bu eserde ibadet mekanlarının yanında; sergi ve fuar alanları, kitap sarayları, kongre merkezleri, konferans salonları, büyük kültür merkezi, külliye merkezi ve eğitim alanı olacak. Gerçekten bu hem İstanbulumuzun marka değerini artıracak, hem vatanımıza hem de İslam alemine çok büyük hizmet verecek. Sadece İslam alemi değil, tüm insanlığa çok büyük hizmet verecek bir eser olacak. Bu bölgenin yollarını da yapacağız. 121 bin metrekare arsa alanından oluşan caminin 15 bin 40 metrekare oturma alanı bulunuyor. Üç bodrumu var. İki bodrumu otopark olacak, bir bodrumda sosyal donatı alanları ve hizmet birimleri olacak. Üst katlarda ve mahfilinde cemaat alanları olacak. 37 bin 500 kişilik cemaat mahalli olacak ama avlularıyla birlikte 57 bin 500 metrekare caminin kendi tapulu alanı var." 

Burasının, çok çevreci bir anlayışla dizayn edileceğini vurgulayan Bayraktar, “Çamlıca Camisi'nin 250 bin metrekarelik alanının tamamı yeşillendirilecek. Caminin etrafında mükemmel yeşil alanlar olacak. Buradaki televizyon kulelerinin vericileri kalkacak" dedi. 

Bayraktar, caminin, dünyadaki ibadethaneler arasında, en görkemli ve en büyük eserlerden biri olacağını dile getirerek, "Bu bakımdan, bizim dönemimizde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan döneminde böyle bir eserin yapılıyor olması çok önemli. Bu eser de büyük düşüncenin ürünüdür. İnşallah üç sene içerisinde de bitirmeyi planlıyoruz. İlk ihalesi de yaklaşık 131 milyon TL (tefrişleri hariç). Toplam 121 bin metrekare inşaat alanı var burada. 15 bin metrekare oturma alanına sahip. Sağlam zemin etütleri de yapıldı" şeklinde konuştu. .

Osmanlı, İslam alemi ve Selçuklu'nun ruhuna yakışır özgün bir eser ortaya çıkacağını vurgulayan Bayraktar, caminin açılışının da Başbakan Erdoğan ve İslam aleminden davetlilerle gerçekleştirileceğini kaydetti. 

Kur'an-ı Kerim ve duaların okunduğu törende Bayraktar, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği (Çamlıca) Başkanı Ergin Külünk ile butona basarak, temel atma işlemini başlattı.

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Çamlıca Camii'nin temeli atıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.