Selanik'teki camiler ibadete açılabilecek

Selanik Belediye Başkanı Boutaris, Selanik'teki Osmanlı camilerinin zamanla ibadete açılabileceğini söyledi.

İNANÇ .
selanikteki camiler ibadete açılabilecek

Selanik Belediye Başkanı Ioannis Boutaris, Ankara'da düzenlenen ''Türkiye-Yunanistan Turizm Forumu'' kapsamında gazetecilerle bir araya geldi.

Belediye başkanlığını yürüttüğü Selanik kentini anlatarak sözlerine başlayan Boutaris, Jön Türklerin başkaldırısının başladığı şehrin ünlü Hürriyet Meydanı'nda yeniden yapılanma süreci yaşandığını, o dönemde Selanik'te sürgünde olan Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit'in kaldığı evin onarılacağını belirtti.

Aynı dönemde Selanik belediye Meclisi üyesi olan dedesinin Osmanlıca sevgisine değinen Boutaris, ''Ben de Türk yemeğinin müptelasıyım ve özellikle Türk tatlılarına bayılıyorum'' dedi.

Sen biraz Yunansın, ben biraz Türküm

Bir gazetecinin, ''O zaman baklavanın Türk olduğunu kabul ediyor musunuz?'' sorusu üzerine Boutaris, ''500 sene beraberdik. Belki sen de biraz Yunansın, ben de biraz Türküm'' diye konuştu.

''Türklerle kendimi kardeş sayıyorum. Avrupalılarla ise kendimi ortak görüyorum'' ifadesini kullanan Boutaris'e, Atina'ya cami yapılması tartışmaları ve Selanik'teki Osmanlı eserlerinin restorasyonuna ilişkin değerlendirmesi soruldu.

Belediye başkanı, ''Zaten biz 'Pazar Hamam' olarak tabir edilen tarihi mekanı güzelleştirmek ve görünür hale getirmek için ışıklandırdık. Selanik'teki diğer Osmanlı eserleri için de bir programımız mevcut. Eski sinema Alkazar, Bedesten, bunlar hep bir prosedüre girdi. Ancak bunlar arkeolojik eserler, biz istediğimizi yapamıyoruz, izin istememiz lazım. Fakat bunların daha iyi hale getirilmesi gerektiği konusunda anlaştık'' dedi.

Cami konusunun hükümetin işi olduğunu dile getiren Boutaris, ''Benim bildiğim, Atina'da cami için karar alındığı istikametinde'' ifadesini kullandı.

Boutaris, Selanik'teki Osmanlı camilerinin ibadete açılmasının gündemde olup olmadığının sorulması üzerine, ''Bunlar zamanla ibadete açılabilecek. Tabii ki bu, hükümetin inisiyatifinde olan bir şey. Ancak artık görüntü tam olarak belirlendi. Başka yerler için de dua etmek için ki bunlar cami de olmayabilir, Müslüman mezarlıkları için de durum böyle'' dedi.

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Selanik'teki camiler ibadete açılabilecek
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.