Çin, camii mimarisinde İslami simgeleri kaldırıyor

Çin Halk Cumhuriyeti Siyasi Danışma Kurulu Başkanı Wang Yang, Nisan ayında yaptığı bir konuşmada, “Dini ‘Çinlileştirmek’ için etkili yollar bulmaya çalışmalıyız” demişti.

İNANÇ .
çin, camii mimarisinde islami simgeleri kaldırıyor

IQNA’nın Bitter Winter haber sitesinden aktardığına göre, geçen ay Çin’i ziyaret eden dini özgürlükler alanında aktif bir kurumdan muhabirlerin gözlemleri Çin’in Han eyalet merkezi Jangjo kenti yetkililerinin kümbet, hilal ve yıldız gibi İslami sembolleri, camii minarelerinden kaldırarak Çin mimari sembollerine yer verdiklerini gözlemlediler.

Nisan ayında Çin Halk Cumhuriyeti Siyasi Danışma Kurulu Başkanı Wang Yang, “Dini ‘Çinlileştirmek’ için etkili yollar bulmaya çalışmalıyız. Dinleri sosyal, ahlaki sisteme ve sosyal kültüre uyacak şekilde ayarlamalı ve Dinin hem görünüşte hem de içte Çinli olmasını sağlamalıyız.” demişti.

Haziran ve Temmuz aylarında, Jangjo Erçi bölgesinde yedi camiden İslami semboller kaldırıldı.

2007 yılında Çin hükümeti “İslam’ın Çinleşmesi” yeni yasasını onayladı. Yasaya göre İslami semboller camilerden ve İslami kültür tüm ülkeden kaldırılacak.

(Iqna)

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Çin, camii mimarisinde İslami simgeleri kaldırıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.