Papa misyonerlik değil diyalog istedi: Sayıca çok olalım diye seçilmedik

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Hristiyanlığı yaymanın ‘ana hedef' olmasını eleştirdi. "İsa bizi sayıca çok olalım diye seçip göndermedi" diyerek önce dinlerarası diyalog kurulması gerektiğini savunan Papa, kilise mesajların ulaştırılması konusunda üslup değişikliği çağrısı yaptı.

İNANÇ .
papa misyonerlik değil diyalog istedi: sayıca çok olalım diye seçilmedik

Fas'ı ziyaret eden Papa Francis, başkentte Rabat Katedrali'nde binlerce Hristiyanın katıldığı büyük bir ayin yönetti.

 

Katılımcıları üç ayrı dilde selamlayan Papa, ayin sırasında yaptığı konuşmada dinlerarası diyalogu, dayanışmayı ve kardeşliği vurguladı.

'İSA BİZİ BU YÜZDEN SEÇMEDİ'

Bu diyalogun kilisenin üye sayısını artırmaya yönelik bir strateji olmadığının altını çizen Papa Francis, "Hristiyanlar bu ülkede azınlık ancak benim fikrime göre bu bir problem değil" dedi.

 

 

Kilisenin mesajlarının ulaştırılması konusunda üslup değişikliği çağrısında bulunan Papa, bunun misyonerlikle değil başkalarıyla ilişkiler kurma yoluyla gerçekleştirilmesini savundu.

 

Papa, "İsa bizi sayıca çok olalım diye seçip göndermedi. O bizi göreve çağırdı. Bu görev, elde tuttuğumuz alanların sayısıyla belirlenmiyor. Ancak ürettiğimiz değişimle, uyandırdığımız merak ve tutkuyla belirleniyor" diye konuştu.

'ÖNCE DİYALOG, SONRA İBADET'

 

Papa, özellikle savunmasız insanlara karşı gösterilecek dayanışmayla diyalogun kurulabileceğini vurguladı ve "Önce diyalog, ondan sonra ibadet gelir" dedi.

 

İki günlük ziyaret için Fas'ta bulunan Papa Francis, Fas Kralı 6. Muhammed'le de bir araya gelmişti. Fas'a 1985'ten bu yana ilk kez Vatikan'dan böyle üst düzeyde bir ziyaret gerçekleştiriliyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Papa misyonerlik değil diyalog istedi: Sayıca çok olalım diye seçilmedik
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.