Annenin sağlığı tehlikedeyse kürtaj yapılabilir mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Nurettin Muhtar Acar'ın soruları cevapladığı "Diyanet'e Soralım" programında bir izleyici tarafından sorulan "Hamile annenin rahatsızlığından dolayı kürtaj yaptırması caiz olabilir mi?" sorusuna cevap verildi.

İNANÇ .
annenin sağlığı tehlikedeyse kürtaj yapılabilir mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Nurettin Muhtar Acar'ın soruları cevapladığı "Diyanet'e Soralım" programında bir izleyici tarafından sorulan "Hamile annenin rahatsızlığından dolayı kürtaj yaptırması caiz olabilir mi?" sorusuna cevap verildi. 

Nurettin Muhtar Acar, bu soruya "Dinin temel esaslarından biri de canın ve neslin korunmasıdır. Hamile olan bir kardeşimizin karnındaki yavrusunu aldırması noktasında eğer annenin hayati tehlikesi söz konusu ise, bu gebelik annenin hayatını riske edecekse ancak bu durumda zarurete dayalı olarak izin verilebilir." şeklinde cevap verdi.

Özürlü doğma ihtimali olduğu için kürtaj yapılması konusuna da değinen Acar, "Allah kimseyi böyle bir şeyle imtihan etmesin. Özürlü olan insanların yaşama hakkı yok mu? Bir takım engelleri, özürleri bulunan insanların bu özürleri sebebiyle hayatlarına son verme yetkisini kim nereden almış? şeklinde konuştu. "Hayat hakkı muhteremdir, dokunulmazdır, saygındır." diyen Acar, "Sadece annenin hayatı riske ediliyor ise bu yola başvurulabilir. Bunun dışında hiçbir şekilde ceninin hayatına kast etme yetkisi kimsede yoktur." dedi. 

 

 

Kaynak: Milli Gazete

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Annenin sağlığı tehlikedeyse kürtaj yapılabilir mi?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.