Kültür ve Turizm Bakanlığı Aleviliği yok saydı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2019’da yeni bir Türkiye markası yaratma hedefiyle hazırlanacağı ülke tanıtımında inanç turizmine vurgu yapacak. Aralarında Mardin Deyrulzafaran Manastırı, Harran, Noel Baba Kilisesi’nin de olduğu üç dine ait 15 eser öne çıkarılacak.

İNANÇ .
kültür ve turizm bakanlığı aleviliği yok saydı

Eserler ise şöyle: “Ayasofya Müzesi (İstanbul), Sultanahmet Camisi (İstanbul), Süleymaniye Camisi (İstanbul), Noel Baba Kilisesi (Demre/Antalya), Kapadokya (Nevşehir), Efes (İzmir), Aziz Pierre Kilisesi (Antakya), Aya İrini (İstanbul), Selimiye Camisi (Edirne), Meryem Ana Evi (İzmir), Mevlevi Dergâhı (Konya), Deyrulzafaran Manastırı (Mardin), Sümela Manastırı (Trabzon), Harran (Şanlıurfa), Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası (Sivas)”

BirGün’e konuşan Hünkar Hacı Bektaş Veli Derneği Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği Danışma Kurulu Başkanı Recai Aksu, “Listede Hünkâr Hacı Bektaş Velı dergahımız neden yok?” diye sordu.

“Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yanlıştan dönmeli” diyen Aksu, şunları söyledi: “Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2019'da, Türkiye’ye turist çekme amacıyla hazırlayacağı inanç turizmi ile ilgili ülke tanıtımda Alevi-Bektaşi toplumunun inanç merkezi Hünkar Hacı Bektaş Veli dergahımız yok! Bu anlayış inanç merkezimizi yönelik negatif bir tavırdır.”

Aksu, “Alevi Bektaşi toplumu yok sayılıyor” dedi ve sözlerini şöyle sonlandırdı: “Biz Hacıbektaş'ımızı Avrupa’ya, Avrupa’yı Hacıbektaş'a taşıyacağız! Hacıbektaş’ın tanıtımını en iyi şekilde yapacağız! Esnafımızın da yüzünü güldüreceğiz, buna gücümüz var!”

 

 

Kaynak:Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kültür ve Turizm Bakanlığı Aleviliği yok saydı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.