77 Milletten 7 Gün 7 Gece Sema

TÜMATA'nın Yalova Termal'de düzenlediği "7 Gün 7 Gece Sema" etkinliğine dünya milletlerinden 106 kişi katıldı. Etkinliğin en ilginç anlarından biri katılımcıların semayı yatarak yapmalarıydı.

İNANÇ .
77 milletten 7 gün 7 gece sema

Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu'nun (TÜMATA), Yalova'nın Termal ilçesinde düzenlediği "7 Gün 7 Gece Sema" etkinliği sona erdi.
Termal'deki Rasim Mutlu Kültür Merkezi'nde yapılan etkinliğe bu yıl İsveç, Japonya, ABD, Arjantin, İspanya, Almanya, Slovakya, Yeni Zelanda, İsrail, İran, Belçika, Fas, Macaristan ve Türkiye'den toplam 106 kişi katıldı.
Etkinliğe katılanlar tasavvuf musikisi, kasideler ve rubailer eşliğinde, 7 gün boyunca semaya durdu.
TÜMATA kurucusu Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç, Mevlana Celaleddin Rumi'nin hayat tarzını örnek alarak etkinlikleri bu doğrultuda yaptıklarını belirtti.
"Mevlana Hazretleri'nin sayısız kez 3 gün 3 gece, 7 gün 7 gece, 16 gün 16 gece ve 3 kez de 40 gün 40 gece sema yaptığını" söyleyen Güvenç, "Biz de bunları aynen tekrarladık. Son üç yıldır yaptığımız 40 gün 40 gece sema gösterilerini tamamladık. Şimdiki hedefimiz 2011 yılında 66 gün 66 gece sema gösterisi yapmak" dedi.
Bu geleneği 2001 yılında İsviçre'de başlattıklarını, Avusturya, Almanya, İsviçre, İspanya ve Türkiye'de defalarca tekrarladıklarını ifade eden Güven ç, "Bu gösterilerimizle Hz. Mevlana geleneğini bugüne kadar taşımış olduk. Günüm üze kadar gelmesini sağladık. Amacımız 800 yıldır unutulmaya yüz tutan bu Mevlana geleneğini canlı tutmaktır" diye konuştu.
 

TÜMATA - Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu Yrd. Doç Dr. Rahmi Oruç Güvenç tarafından kuruldu. Yurtdışında yüzlerce konser veren grubun 90 yıllarda çıkardığı su, kuş, vb ortamlarda kaydedilmiş makamlı müzik kasetleri (Rast, Hüzzam, Saba vb) ile tanındılar.

Osmanlının renk su ve ses ile tedavi merkezleri bimarhaneler yüzyıllar boyu uyguladığı yöntemleri modernize eden grubun kurucusu Oruç Güvenç ile yapılan bir röportajı buradan okuyabilirsiniz.
http://www.tumata.com adresli web siteleri bu günlerde adres yenileme süresi geçtiğinden ulaşılamıyor.

Güvenç, semanın dönerek yapıldığını dile getirerek, şunları kaydetti: "Asırlar öncesine kadar değişik insan topluluklarında görül ür. Mevlana'dan önce de vardı. Dönerek yapılan ibadetin esas şekli ise bilinmiyor. Ancak yarin adını duyup da harekete gelmeyen bizden değildir. Bu gösteriler dünya insanlarının ortak bir mirası paylaşmasıdır. Farklı din, dil, ırk, ülke ve kültürden çok sayıda insan ortak bir yerde birleşiyor. Dünyaya örnek bir model oluşturuyor. Böyle bir organizasyon dünyanın hiçbir yerinde yok. Böylesine bir mirası bizlere bıraktıkları için ecdadımıza minnet borçluyuz."
"7 Gün 7 Gece Sema" etkinliğine katılan 48 yaşındaki Macar Susanne Tuschl de "Bu çok büyük bir organizasyon. Burada hep bir arada sema yaptık. Bu çalışma sayesinde iç huzuru bulabildim. Toleranslı bir yaklaşım sağlanıyor. Ama bence asıl önemli olan buradan gittikten sonra buradaki bilgileri gündelik hayata aktarabilmektir. Böylece bu tolerans çemberi aynı zamanda dünya barışını sağlamış olur" dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 77 Milletten 7 Gün 7 Gece Sema
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.