Hz. Musa'nın Mucizesi Kanıtlandı

Hz. Musa’nın bir mucize göstererek asasıyla Kızıldeniz’i ikiye ayırmasının gerçek olduğu kanıtlandı.

İNANÇ .
hz. musanın mucizesi kanıtlandı

Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i ortadan ikiye bölmesiyle ilgili mucizenin gerçekliği kanıtlandı. Buna göre, 12 saat boyunca esen rüzgâr, denizde güvenli bir geçit oluşturmuş.

Hz. Musa kıssasında Kızıldeniz’in ortadan ikiye bölünmesiyle ilgili bir öykü vardır. Buna göre, Hz. Musa asasıyla Kızıldeniz’i ikiye bölmüş ve kendisine inananlarla birlikte firavunun ordusundan kaçabilmiştir.

Bilim adamları, bunun gerçekten yaşanmış olabileceğini söylüyorlar. Bilgisayarda yapılan bir canlandırma, gece, 12 saat boyunca durmadan esen doğu rüzgârının suları geri itebileceğini gösteriyor. Böyle bir durumda dört saat boyunca denizin ortasında, yürüyerek geçilebilecek bir alan oluyor. Bilgisayar canlandırmasyla ortaya çıkan bu gerçek de mucizeyle uyumlu.

Bu mucize, başrolde Charlton Heston’ın oynadığı 1956 tarihli Hollywood filmi On Emir/The Ten Commandments’ın da ilham kaynağıydı. Burada, gece boyunca doğudan rüzgâr estiği, akabinde denizin içinde etrafı sudan duvarlarla çevrili bir yol açıldığı, Hz. Musa ile Musevilerin de bu yoldan geçtiği anlatılmıştı. Firavunun ordusu onları yakalamak için yola girdiğinde ise sular yükselmiş ve ordu, sulara gömülmüştü.

MUCİZE, NİL DELTASI’NDA GERÇEKLEŞTİ
Bilim adamlarına göre bu mucizenin mekânı Kızıldeniz değil, Nil Nehri Deltası’nın Kızıldeniz’e yakın bir noktası. O dönemde Nil Nehri’nin kıyıdaki lagünle birleştiği düşünülüyor. Arkeolojik kayıtların analizi, uydu ölçümleri ve haritalar, suyun ortasında, 12 saat boyunca esen rüzgâr sayesinde yol açıldığı fikrini destekliyor. Bilgisayar canlandırmasıyla olabilirliği ortaya konan olayla ilgili rapor, Journal Public Library of Science’da yayınlandı.

Araştırma ekibinin lideri Carl Drews, konu hakkında şunları söylüyor: “Bu araştırma, suların ortadan ikiye ayrılmasının basit bir fizik kuralına bağlı olduğunu doğruluyor. Bu, sıvı dinamikleriyle ilgili bir durum. Fizik yasalarına bağlı olarak, sürekli esen rüzgâr, iki tarafında yüksek su duvarlarının olduğu güvenli bir geçit yaratıyor.”

Kızıldeniz’in ikiye bölünmesiyle ilgili eski teoriler arasında tsunami de yer alıyordu. Bu teori, hızla gelen bir su kütlesinin denizde yarılmaya yol açabileceği şeklindeydi. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hz. Musa'nın Mucizesi Kanıtlandı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • s.çiçek Perşembe, 13:51

  bir nehri, gölü ikiye ayırabilecek güç varken neden firavunla şavaşmamış ?
 • B.D Cumartesi, 08:17

  E.A Kardeş,herkes Allah'a kalben inanmayabilir.Herkesin iman gücü bir değil.Kimisi bilim ile,kimisi gönül ile inanır.Kaldı ki bu böyle olmak zorundadır.Kimseyi "Bunlar Allah'ın mucizevi şeyler yapacağına inanmazlar" diye noksan bir sıfatla insanları yargılamanın bir manası yok.Allah ne diyor ayet te ?
  (29/ANKEBÛT-20: De ki: 'Yeryüzünde dolaşın da (Allah) yaratmaya nasıl başlamış bakın; sonra Allah, âhiret hayâtını yaratacaktır.' Muhakkak ki Allah, herşeye hakkıyla gücü yetendir.)

  Sen şimdi diyorsun ki "Bize Kuran da bildirilen yeter".Demek ki sen bu ayet'i ya çöpe atıyorsun yada inkar ediyorsun öyle mi ? Bak hele bak... Allah,insanlara sadece Kuran'ı okumakla yetindirmek isteseydi şuur sahibi yapmazdı.Önüne bir kul yaratırdı,Ona kitap dahi indirmeden vahiy ederdi olur biterdi.

  Neymiş Kuran yetermiş.Hastaneler de tedavi olurken de Kuran okuyarak mı tedavi ediyorlar ?
 • Evrim Cuma, 11:09

  Bu masallara inanan hala var mı acaba?
 • Allah1dir Çarşamba, 01:05

  Bilim adamları neyi kime kimlere ispatlamış..
  Allah (C.C) OL der sadece...
 • KÜRŞAD Çarşamba, 13:50

  Peygamberlerin mucizelerini ispatlamaya ve fizik kurallarına bağlamaya gerek yok. Mucize olağan fizik kurallarına aykırı olarak oluşur. Böyle rüzgardan şundan bundan demeye gerek yok. İman sahibi iseniz tabi.
 • mis hello kitiy Cuma, 21:03

  Berbat......
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Cumartesi, 26 Ocak

 • ilker Salı, 20:17

  inanılmaz birşey ya
 • E.A Salı, 08:13

  Benim bildiğim , Türkiye'li müslümanların hızla sekülerleştiği. Özellikle modernist ilahiyatçılar sayesinde de kurana materyalist bir gözle bakılmaya başlandığıdır.
 • İsmail Kar Pazartesi, 16:31

  E.A kardeş sen sanırım bilmiyorsun.tükiyeli müslümanlar "adam" oldu.içlerindeki şüpheyi gidermek için birebir.zaten böyle şeyler kanıtlanıncaya kadar bu ür olaylara "sembol" diyorlar.yani onların inandığı tanrının fizik kanunlarını değiştirme gücü yok.
 • E.A Çarşamba, 15:52

  Başlıkta kullanılan cümle bana biraz sorunlu geldi. Zira denizin ikiye ayrılması hadisesinin kanıtlanması yada gerçek olduğunun ortaya çıkması meselesi bilime has bir alan olarak ortaya konulmuş. Yani Kur'an'ın bunu bildirmesini gerçek olarak algılayamıyoruz da bilim bunu olabilir şeklindeki yorumu ile gerçekten yaşanmış olarak söylüyoruz.
  Yani gerçek olduğunun bilinmesi yada kanıtlanması bize kur'anda bildirilmesi olarak yetmiyor mu ? Bir şeyin gerçek yada hakikat olduğunun ortaya çıkması için mutlak surette bilim tarafından kanıtlanmış olması mı gerekir ?
  Başlığın ve içerikteki özet kısmın değiştirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Biz müslümanlara hakikat olarak Kur'anda bildiren yeter. Kur'anda bildirilenlerin hakikat yada gerçek olarak ifade edilmesi için bilim tarafından kabul edilmesine gerek yoktur.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.