Din ve Kültürün Mekanı: İstanbul

"Dinsel ve Kültürel Farklılıkların Bir Arada Yaşaması: İstanbul Tecrübesi Uluslararası Sempozyum" 15 Nisan'da Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde başlıyor.

İNANÇ .
din ve kültürün mekanı: istanbul

Dinsel ve Kültürel Farklılıkların Bir Arada Yaşaması: İstanbul Tecrübesi Uluslararası Sempozyum

Yer: Ali Emiri Kültür Merkezi
Adres : Mimar Sinan Mah. Akşemsettin Cad. No:52 Fatih/İSTANBUL
Tarih: 15-17 Nisan 2010
Kayıt: 08:30 - 09:30
Açılış Sergi: 09:30 - 11:00

Sempozyum kitapçığı için tıklayınız...

Ana Tema

İstanbul
şehri, asırlardır imparatorlukların başkenti olarak farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarihsel bir merkezdir. Şehrin Osmanlılar tarafından fethi sonrasında, tarih sürecinde tecrübe edilen Anadolu hoşgörü geleneği bu şehirde kurumsallaşmıştır.

Dinsel ve kültürel çoğulculuğun hukuki bir temel üzerinde bu şehirde kurumsallaşması, İstanbul’un günümüze kadar uzanan çoğulcu toplum yapısının en önemli kaynağıdır. Nitekim toplumsal farklılıklara ilişkin bu tarihsel çoğulculuk, hâlen şehrin mimari ve kültürel dokusu içinde yaşamaya devam etmektedir.

İstanbul, içerdiği farklı kültür ve inançlara ait toplulukları kültür ve sanattan mimariye, günlük yaşamın adetlerinden bu şehre aidiyet duygusuna kadar her yönüyle etkileşim içinde oldukları güçlü bir hoşgörü zemini üzerinde yaşatabilmiştir.

Bu çoğulcu anlayışın inşa ettiği İstanbul, tarihsel farklılıkların kendilerine özgü katkılarıyla giderek zenginleşmiş bir tarih ve kültür merkezidir. Bu nedenle İstanbul, sahip olduğu bu çok kültürlülük geleneğiyle yeniden keşfedilmeyi bekleyen bir mirası ifade etmektedir. Bu miras, küreselleşen dünyadaki toplumsal farklılıkların bir arada var olabilme arayışlarına da önemli bir tarihsel model sunabilecektir.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Din ve Kültürün Mekanı: İstanbul
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.