STK'lardan Suriye Eylemi

‘‘Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu’’ üyeleri Suriye’de yaşanan olayları protesto etti

GÜNCEL .
stklardan suriye eylemi
Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturdukları ‘‘Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu’’ üyeleri Suriye’de yaşanan olayları geçtiğimiz gün protesto etti. Nişantaşı’nda bulunan Suriye konsolosluğu önünde gerçekleştirilen eyleme Türkiye’de yaşayan Suriyeliler de destek verdi.
 
ESAD ÖLDÜRÜYOR DÜNYA SEYREDİYOR
 
Platform üyeleri Teşvikiye Camii’nde kılınan Cuma namazının ardından kortej halinde konsolosluğa yürüdü. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı yürüyüş sırasında grup üyeleri ‘Dera ve Banyas’daki akan kan bizim kanımızdır’, ‘Esad öldürüyor dünya seyrediyor’ yazılı pankartlar açtılar. Ayrıca yürüyüş esnasında Teşvikiye Caddesi'ni trafiğe kapatan grup, ‘Katil Beşşar Suriye’den defol’, ‘Suriye halkı yalnız değildir’, ‘Yaşasın küresel intifada’, ‘Diktatörler tek tek devrilecek’ şeklinde sloganlar attı.
 
SOYKIRIM BUGÜN SURİYE'DE
 
Konsolosluk önüne gelindiğinde İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Osman Atalay bir konuşma yaptı. Atalay, Suriye’de tam olarak bir insanlık suçu işlendiğini söylerken, ‘‘Dün Bosna’da Karadziç, Gazze’de Netanyahu’nun yaptığı Soykırım maalesef bugün Suriye’de Beşşar Esad ailesi tarafından yapılmaktadır’’ dedi. Suriye’de şu ana kadar 900 sivilin hayatını kaybettiğini 9 bin kişinin gözaltına alındığını söyleyen Atalay bu rakamların sadece bilinen rakamlar olduğunu belirtti. Beşşar Esad’a verilen reform süresinin bir soykırım sürecine döndüğünü dile getiren Atalay şunları söyledi: ‘‘İslam Dünyası ve Batı Dünyası’nın Suriye’de 2 aydır yaşanan sivil ölümler karşısındaki suskunluğunu kınıyoruz. Suriye’de akan kana seyirci kalınmaması için kamuoyunu ve tüm vicdan sahibi insanları daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.’’
 
ÖZGÜR KADINLAR HAFTASI
 
Grup adına açıklama yapan Merve Koyuncuoğlu ise Suriye’deki barışçıl halk ayaklanmasının 9. haftasına girdiğini hatırlatarak, “Çok sayıda kız çocuğunun ve kadınların tutuklanması ve öldürülmesi nedeniyle bu haftaya ‘Özgür Kadınlar Haftası’ adı verilmiştir. Baas rejiminin barışçıl protestolara karşı kullandığı şiddet uygulamaları kadın, erkek ve çocuk ayırt etmeden arkasında bine yakın şehit on binlerce tutuklu ve kayıp, yüzlerce yaralı bırakarak devam ediyor. Baas rejimi ağır silahlarını ve tanklarını İsrail’in işgal ettiği Suriye topraklarına doğrultması gerekirken kendi halkına, sivil insanlara yönlendiriyor. Bu insanların tek günahı nedir bilir misiniz? Özgür bir hayat yaşamayı istemek.” şeklinde konuştu.
 
Eyleme İHH İnsani Yardım Vakfı, Mazlumder, Özgürder, AKV, Medeniyet Derneği, AKDAV, İnsan Medeniyet Hareketi, AKABE, Hikmet Vakfı ve Fatih Akıncıları destek verdi. 

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git STK'lardan Suriye Eylemi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.