Prof Dr. Burhanettin Can, Umran Kültür ve Medeniyet Hareketini anlattı..

Umran Kültür ve Medeniyet Hareketi’nin öncülerinden Prof Dr Burhanettin Can ile sohbet ettik. Hocamız bizleri kırmadı ve On5Yirmi5'e hareketin hedefleri,amaçları ve vizyonu hakkında önemli bilgiler verdi. Kendisine bu konuda bir kez daha teşekkür ediyor, ‘’Geleneğin ihyasından Geleceğin İnşasına’’ sloganıyla mücadele eden bu hareketi hocanın ağzından dinliyoruz.

GÜNCEL .
prof dr. burhanettin can, umran kültür ve medeniyet hareketini anlattı..

Hocam öncelikle bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Umran Kültür Medeniyet hareketi nedir hocam? Ne yapmak istemektedir, hangi davanın peşindedir?

Öncelikle biliyorsunuz Umran, sözcük olarak kültür ve medeniyettir. İbni Haldun bunu çok güzel ifade etmektedir. İbni Halduna göre insani toplanma, dünyanın bayındırlığı anlamına gelir. Bu bizim için kıymetli bir kuvvetlendirmedir başlı başına.

Umran Hareketi aslında 18 sorunun cevabını arayan bir kurumdur. 

Nedir bu 18 soru?

Bu 18 soruyu söylemeden önce şunu ifade etmekte yarar var. Biz bu 18 soruyu 9’ar sorudan 2 gruba ayırıyoruz. İlk 9 soruluk kısma verilen cevaplar olayları ele alış şeklimizi ve yaklaşımımızı belirler. Bunlar varlık nedenimizdir.  

Varlık nedeni olarak görüp cevabını aradığımız bu soruları;

Kainat niçin var? Niçin yaratıldı?

Kainatta insan niçin var? İnsan kainata niçin gönderildi?

İnsanlık alemi içerisinde biz kimiz? İman edenler kümesinden mi inkar edenler kümesinden miyiz?

Biz hangi temel değerlerin sahibiyiz?

Biz hangi bilgi kaynaklarını kullanırız?

Biz hangi yolun yolcusuyuz?

Biz hangi dünya görüşünün insanlarıyız?

Biz hangi coğrafyanın mensuplarıyız?

Biz hangi kültür ve medeniyete sahibiz?

olarak sıralayabiliriz.

İkinci 9 soruluk kısma aradığımız cevaplar ise tasavvurumuzu, hayalimizi, özlemimizi ve ufkumuzu belirleyen sorulardır. Bunlar aslında birinci 9 soruluk kısmın hayatta tezahür şeklidir.

Ufkumuzu belirlemek adına cevaplarını aradığımız bu sorular ise;

Biz nasıl bir insan istiyoruz.

Biz nasıl bir nesil istiyoruz.

Biz nasıl bir aile istiyoruz.

Biz nasıl bir toplum istiyoruz.

Biz nasıl bir millet istiyoruz.

Biz nasıl bir ümmet istiyoruz.

Biz nasıl bir insanlık istiyoruz.

Biz nasıl bir dünya(ekolojik anlamda) istiyoruz.

Biz nasıl bir küresel sistem istiyoruz.

Olarak sıralıyoruz.

 

Peki bu mücadelenin başlangıç noktası nedir hocam?

Mücadele yaratılış ile birlikte başlıyor aslında. Bir gaye üzerine yaratılıyoruz. Hz. Adem’in yaratılışı da tam olarak böyle. İblis’in isyanı ile başlayan bir savaş var ve kıyamete kadar da devam edecek. Ne yapıyordu İblis hatırlayalım. Hz. Adem’e tuzak kuruyordu ve onu en hassas noktalarından vurmuştu. Bu ağaçtan yerseniz ölümsüz ve melek olacaksınız demişti. Çünkü Adem’in tutkusunu biliyordu ve bunun üzerine oynamıştı.

Bugün günümüzde bu mücadele aslında farklı şekillerde devam ediyor. İblis bir yemin etti ve ‘’onları saptıracağım’’ dedi. O günden bugüne unsurlar değişkenlik gösterse de, süren mücadele işte tam olarak budur.

Bu mücadele Hak ile Batılın, Sırat-ı Müstakim ile Tağut’un mücadelesidir.

 

Bu mücadelede Umran’ın yeri neresidir peki?

Bu mücadelede Umran’ın yeri Hakk’ın yanıdır. Umran, Hakk’ın hakimiyetini yeryüzünde hakim kılmak için, sınırsız ve topyekün mücadeleyi esas alan kadrosal bir harekettir. En yalın tabiri bu şekilde yapabiliriz. 

Ancak bu noktada ikinci 9 soruluk kısım önem arz etmektedir. Umran ufkumuzu belirlermek adına sorular sorup bu sorulara çözümler arar. En önemli ufkumuz ise, tüm dünyayı İslamlaştırmak ile fitne ve fesatın kökünün kazınmasıdır.

Enfal suresi 39. Ayette Allah şöyle buyurur. ‘’ Baskı ve şiddet kalmayıncaya ve din tamamen Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer (küfürden) vazgeçerlerse şüphesiz ki Allah onların yaptıklarını hakkıyla görendir.’’

Benzer yaklaşımı Bakara suresinin 193. Ayetinde de görmekteyiz.

İşte biz bu düsturu misyon ediniyoruz. Ortada büyük bir savaş var ve bu savaşa hazır olan yaratıcının emrine riayet etmeye çalışıyoruz.

 

Sonuç olarak baktığımızda topluma ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Ayetleri doğru yorumlamalıyız. Bu durum öncelik arz ediyor. 

Olaylar arasında sebep-sonuç algılarına dikkat etmeliyiz. ABD’nin işgallerini sebepleriyle birlikte tahlil etmeliyiz. Şu bir gerçek ki şeytanın yolundan gidenler ciddi bir hazırlık içindeler. Biz bu durumun farkında olup ona göre bir tutum içerisinde olmalıyız.

Özellikle bu noktada Enfal suresinin 72 ile 75. Ayetlerinin arasına bir bakmalıyız. Bu noktada Allah bize, inananların birbirlerinin velisiyken, inkar edendelerde birbirlerinin velisidir buyurur. İman edip Allah yolunda mücadele edenler ise gerçek müminlerdir diye anlatılır ayetlerde. 

İşte biz gerçek bir mümin olma yolunda rehber olarak bu ayetleri kendimize kılavuz edinmeliyiz.

Müminlerin görevi, az önce de söylediğimiz gibi fitne ve fesatın kazınması olmalıdır. Ve bu aynı zamanda Umran’ın da temel misyonudur.

 

Hocam vaktinizi ayırdığınız ve sorularımızı cevapladığınız için çok teşekkür ediyor, Allah razı olsun diyoruz. İnşallah bir sonraki sohbetimizde ‘’SEKAM’’ hakkında görüşmek üzere Allah’a emanet olun.

Ben de çok teşekkür ederim. Allah yardımcınız olsun.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Prof Dr. Burhanettin Can, Umran Kültür ve Medeniyet Hareketini anlattı..
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.