'Murteca derhal serbest bırakılmalıdır'

İHH, İsrail'in Filistin uyruklu Muhammed Murteca'yı tutuklamasını kınadı.

GÜNCEL .
murteca derhal serbest bırakılmalıdır

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, İsrail'in, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Gazze Şeridi'ndeki çalışanı Filistin uyruklu Muhammed Murteca'yı tutuklamasını kınadı.

Vakıftan yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze’ye uyguladığı ablukanın yeni bir boyuta geçtiği, Gazze'de yaşayan Filistin halkına yönelik yardım yapan kuruluş ve yardım görevlilerinin de akıl almaz suçlamalarla ve kurgularla engellendiği belirtildi.

TİKA Gazze Ofisi personeli Murteca'nın her türlü resmi izinleri alınarak, Türkiye’ye eğitim semineri için geleceği sırada, 12 Şubat'ta İsrail Erez sınırı kapısında tutulduğu aktarılan açıklamada, "Murteca, İsrail istihbarat birimleri tarafından avukat görüşme yasağı, medya sansürü uygulanarak hiçbir bilgi ve açıklama yapılmadan bugüne kadar tutuldu ve günlerce sorgulandı." ifadeleri kullanıldı.

"Tüm yardım kuruluşlarını Murteca için dayanışmaya çağırıyoruz"

İsrail'in açıkladığı iddianamede Murteca'nın "teröre destek verdiği" gerekçesiyle tutuklandığının savunulduğu ve İHH'nın da suçlandığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"TİKA personeli ve yardım görevlisi Muhammed Murteca'nın haksız ve hukuksuz şekilde yakalanmasından ve şimdi de süresiz bir şekilde tutuklanmasından dolayı büyük bir üzüntü ve endişe içerisindeyiz. Murteca'nın tüm bu sebeplerle tutulması ve yargılanması kabul edilemez. Tüm insani yardım kuruluşlarını, insan hakları örgütlerini, insani yardım görevlilerini Murteca ile dayanışmaya çağırıyoruz. Murteca'nın derhal serbest bırakılması için tüm ilgili, etkili ve yetkilileri çaba göstermeye davet ediyoruz."

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Murteca derhal serbest bırakılmalıdır'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.