Başbakan'dan Nükleer Ayar

Nükleerle ilgili olarak çalışmaların hızlanmasını isteyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uyarı niteliğinde genelge yayınlamaya hazırlanıyor.

GÜNCEL .
başbakandan nükleer ayar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki nükleer çalışmalarla ilgili tüm bürokrasiye uyarı niteliği taşıyan bir genelge yayınlamaya hazırlanıyor. Başbakanlık'ta yazımı devam eden genelgeyle nükleer konusunda yapılan çalışmaların daha hızlı bir şekilde ele alınması istenecek, Erdoğan nükleere verdiği önemin altını çizecek. Önümüzdeki süreçte nükleer santrallerin yapımıyla ilgili çıkabilecek aksaklıklar konusunda dikkatli olunmasını isteyecek olan Erdoğan kurumlara "Nükleer çalışmalarda elinizi çabuk tutun, herkes üzerine düşen görevi hızlı bir şekilde yerine getirsin. Nükleer politika Türkiye için stratejik önemde. Daha özenli olun" mesajı verecek. Bu arada Başbakanlık'ta Türkiye'ye nükleer vizyon çizecek bir metnin de hazırlanması için prensip kararı alındığı öğrenildi.

NÜKLEER ANAYASA STARTI

Bu çerçevede bir nükleer strateji belgesi hazırlanması planlanıyor. Belge nükleer çalışmaların anayasası mahiyetinde olacak. Belgeyle Türkiye'ye ilk kez nükleer vizyon çizilecek. 2004'te Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından hazırlığı yapılan nükleer strateji belgesinden daha kapsamlı olması beklenen çalışmada Türkiye'nin enerji ihtiyacının nükleerden karşılanması gerektiğinin altı çizilecek. Nükleer çalışmalara önem veren Başbakan Erdoğan'ın 26-27 Mart tarihlerinde Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenecek olan 2. Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne de katılabileceği öğrenildi.

60 MİLYAR DOLARLIK 2023 UYARISI

Erdoğan'ın bürokrasiyi "daha özenli olun" diyerek uyaracağı nükleer çalışmalara Türkiye 2023'e kadar 60 milyar dolar yatırım yapacak. Hükümet bu tarihe kadar 3 nükleer santral yapmayı planlıyor. 1 nükleer santral 20 milyar dolara mal oluyor.

Sabah

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Başbakan'dan Nükleer Ayar
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.