Uygurların Liderinden Teşekkür

Dünya Uygu Kurultayı Başkanı Rabia Kadir, Doğu Türkistan’da yaşanan olaylara Türkiye’den gelen tepkilere teşekkür etti.

GÜNCEL .
uygurların liderinden teşekkür

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir, Türkiye'nin Çin'in Doğu Türkistan bölgesinde meydana gelen olaylara ilişkin benimsediği tutumdan çok memnun olduklarını belirterek, bunun için Türkiye'ye teşekkür etti.

Washington'da Ulusal Basın Kulübü'nde basın toplantısı düzenleyen Kadir, Çin'in, ekonomik gücünü kullanarak, dünya ülkelerinin Sincan bölgesinde meydana gelen olaylara tepki göstermesini engellemeye çalıştığını savundu.

Rabia Kadir, bu çerçevede birçok ülkenin olaylar karşısında sessiz ve kayıtsız kaldığını vurgulayarak, ABD'nin Çin'e karşı sesini yükseltmesini istedi.

Kadir, Türkiye'nin tutumunu değerlendirmesinin istenmesi üzerine, Türkiye'nin adaletin ve doğrunun yanında durmasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını kaydederek, ''Türkiye'ye verdiği destekten dolayı çok müteşekkiriz'' diye konuştu.

Türk vizesi için başvuruda bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Doğu Türkistan bölgesinde durumun ciddi olduğunu ve buna ilişkin Washington'da çalışmalarının halen sürdüğünü, vize için henüz başvurmadığını söyleyen Rabia Kadir, ''İnşallah yakında'' dedi.

Kadir, toplam Uygur can kaybının sorulması üzerine, olaylarda toplam bine yakın Uygurun yaşamını yitirmiş olabileceğini, ancak bölgeyle sağlıklı haberleşme olmadığı için bu rakamı teyit edemeyeceklerini kaydetti.

Rabia Kadir, Çin basınının olayları çarpıttığını belirterek, dünya medyasının buna itibar etmemesini istedi, olaylara ilişkin bağımsız ve uluslararası bir araştırma başlatılması çağrısında bulundu.
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Uygurların Liderinden Teşekkür
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.