Doğu Türkistan’a Destek Mitingi

Dün İstanbul’da düzenlenen mitingle Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı katliamlar protesto edildi. Mitinge binlerce kişi katıldı.

GÜNCEL .
doğu türkistan’a destek mitingi

Çin'in Uygurların yaşadığı Türkistan bölgesinde gerçekleşen kanlı olaylar dün İstanbul'da Saadet Partisi'nin öncülüğünde düzenlenen büyük bir mitingle protesto edildi. 

 
Pek çok sivil toplum örgütünün bir araya geldiği mitingde vatandaşlar ellerine aldıkları gök ve albayraklarla "Zulmün her rengini kınıyoruz", "Müslüman zulme boyun eğemez" şeklinde sloganlar attı. Saadet Partisi'nin (SP) öncülüğündeki eylemde BM ve İslam Konferansı Teşkilatı gibi uluslararası kuruluşlara Türkistan'da yaşanan insanlık dramını önlemek için çaba sarf etmeleri çağrısında bulunuldu. Mitingde konuşan SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ise, yaşananları etnik bir temizlik ve dinî bir soykırım olarak niteleyerek, hükümetten Çin'e karşı, büyükelçinin geri çağrılması, TBMM'nin acilen toplanmasının da aralarında bulunduğu bazı adımlar atmasını istedi. Uygur Bölgesi'nin başkenti Urumçi ise dün nispeten sakin bir gün geçirdi. Dükkânların açılmaya başladığı ve trafiğin yeniden ağırlaştığı bildirildi. Ancak, tansiyonun hâlâ yüksek olduğu belirtiliyor. Aralarında eylemlerle hiçbir alakası olmayan binlerce Uygurun gözaltına alındığı ifade ediliyor. Bu arada, Pekin, yaralı sayısının 1.680 olduğunu açıkladı. Daha önce bu sayı 1.100 olarak verilmişti. Bir anda böyle bir artışın olması dikkat çekici bulundu. Çin, ölü sayısını da 184 olarak vermiş, ancak bağımsız kaynaklar binden fazla insanın katledildiğini bildirmişti. 
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Doğu Türkistan’a Destek Mitingi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.