Osmanlı, Patnos'tan Silinecek mi?

Ağrı'da DTP'li Patnos Belediye Belediyesi, ilçedeki Osmanlı ve Selçuklu isimlerini silmeye çalışıyor.

GÜNCEL .
osmanlı, patnostan silinecek mi?

DTP'li Patnos Belediyesi, encümen kararıyla Osmanlı Parkı'nın adını 'Orhan Doğan', Selçuklu Parkı'nın ismini ise 'Özgürlük' olarak değiştirdi.   

Ağrı'nın Patnos ilçesinde belediye ile kaymakamlık arasında park ismi sorunu yaşanıyor.

İsim değişiklikleri için alınan kararın Kaymakamlık tarafından reddedilmesine rağmen belediye görevlileri parkların tabelalarını söktü. DTP'li Başkan Yusuf Yılmaz ise tabelaları yeni isimleri asmak için değil tadilat için söktüklerini belirtti.

Patnos'ta Belediye Meclisi üyeleri mayıs ve haziran ayında iki kez karar alarak Yeni Mahalle'deki Osmanlı Parkı ile İnönü Mahallesi'ndeki Selçuklu Parkı'nın ismini değiştirmek istedi.

Belediye, mayıs ayında oy çokluğuyla Osmanlı Parkı'nın ismini eski DEP Milletvekili Orhan Doğan, Selçuklu Parkı'nı da özgürlük olarak değiştirerek kararını kaymakamlığa bildirdi.

Kararı değerlendiren Kaymakam Tuncay Dursun, 81. maddeye göre bu tür ad değişikliklerinde meclis üye tam sayısının üçte 2 çoğunluğunun kararı arandığını dile getirdi.

Dursun, ad değiştirmek için gerekli olan nitelikli çoğunluğa ulaşılmadığını, kararı yetki ve şekil açısından hukuka aykırı bulduğunu belirtti.

Kaymakam Dursun, ayrıca değiştirilmek istenen park adlarının Osmanlı ve Selçuklu olduğuna dikkat çekerek, Tük ve dünya tarihinin en şerefli dönemlerinden ikisine adını veren bu devletlerin isimlerinin yerine başka isimlerin konulmasına milli vicdanın razı olmayacağını, böyle bir değişiklikte kamu yararının olmadığı gibi manevi zararın söz konusu olacağını ifade etti.

Kaymakamlığın red kararını beğenmeyen DTP'li belediye ise haziran ayındaki belediye meclis toplantısında isim değişikliklerini tekrar gündeme getirdi. Bu kez Osmanlı Parkı'nı Belediye Gençlik Parkı, Selçuklu Parkı'nı da yine Özgürlük Parkı olarak açık oylamayla oy birliğiyle değiştirilerek kararın onaylanması için tekrar kaymakamlığa gönderdi.

Kaymakamlık ikinci yazıyı da onaylamayarak, belediyenin bu isteğine karşı çıktı. Belediye Başkanı Yılmaz ise bunun üzerine kaymakamlığın kararına itiraz edeceklerini, bölge idare mahkemesine gideceklerini söyledi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Osmanlı, Patnos'tan Silinecek mi?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.