İHL’lilere Askeri Okulların Kapısını “Kim” Kapadı

Genelkurmay Başkanlığı genelgesine göre İHL’lere askeri okulların kapısının tamamen kapanması ile ilgili ne söylediler?

GÜNCEL .
ihl’lilere askeri okulların kapısını “kim” kapadı

Haber: Arzu Erdoğral

28 Şubat sürecinin bittiğine ilişkin tartışmaların yaşandığı bir dönemde, Genelkurmay Başkanlığı’nca yayımlanan “Harp Okullarına Giriş Genel Başvuru Koşulları” duyurusunda, “irticai faaliyetler” yine sakıncalı haller arasında sıralandı ve bir dönem İmam Hatip Lisesinde okuyarak daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kabul ettiği liselere geçenlere de başvuru kapısı kapandı.

Harp Okulları’na giriş için gerekli genel başvuru koşullarını açıklayan Genelkurmay Başkanlığı genelgesine göre İHL’lere askeri okulların kapısının tamamen kapanmış olmasıyla ilgili olarak ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut ve Emekli Albay Durmuş Türemen on5yirmi5’e konuştu.

Emekli Albay Durmuş Türemen

YETKİ MİLLİ SAVUNMA BAKANINDADIR

Genelgeleri, Bakanlıklar düzenler ve yayınlar. İmza yetkisi bakanındır. TSK ile ilgili tüm genelgelerde Milli Savunma Bakanının yetkisi ile yürürlüğe girer. Milli Savunma Bakanının imzası olmadan bu yönetmeliği uygulama yetkisi yoktur. Bu işi TSK’ya mahal etmek doğru değil. Şu an zaten Genelkurmay’ın, hükümetin ve parlamentonun başını zora sokan ortada bir Milli Savunma Bakanı var. Kendisine getirilen her şeyi doğru dürüst incelemeden imzalıyor. Hükümet programının aksine bazı değişiklikleri imzalayarak bütün problemlerin kaynağı haline geliyor. AYİM’de esastan görüşülecek olan generallerin yükselme davası da tamamen Milli Savunma Bakanı’nın tutumundan kaynaklanmıştır. Bu son olayda da Milli Savunma Bakanı imzalamamış olsaydı Genelkurmay kendiliğinden bu genelgeyi yayınlayamazdı. Bakanlıktan aldıkları yetki ile duyuru yapıyorlar. Sonuçta bu işi yapan Milli Savunma Bakanlığıdır. Pek tabi ki kim yaparsa yapsın ortada yanlış bir tutum var. Ülkenin çocukları arasında yarışmaya dayanan bir sınavın herkese açık olması lazımdır. Bazı özellikler istenen bazı şartlar vardır ona herkes giremez. Kabiliyet, yetenek gibi…  Ama toplumun bir kesimini ayırmak anayasaya aykırıdır. İnsanlar arasında eşitliği zedeleyen bir duyuru yapıldıysa bunun da kaynağı dediğim gibi Milli Savunma Bakanıdır.

Peki, bu durumda ne yapılabilir?

Milli Savunma Bakanlığı aleyhine İdari yargıda “bu anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır” diye dava açılması gerekir.

ÜLKE İNSANINA GÜZENSİZLİĞİ GÖSTEREN BİR YASAK

ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut

Uzun süredir uygulanan bir yasak bu. 28 Şubat süreci sonrasında ÖNDER olarak bu yasağın anlamsızlığını ortaya koymak adına “Dünya ordularında din subaylığı” diye bir rapor yayınlamıştık. Bütün gelişmiş demokrasilerde ve ordularda din eğitimi almış ayrıca ordularda din hizmetini verecek olan subaylar var. Aslında bizde de belli zamanlara ait olan düzenlemeler var ama uygulanmıyor. Bu temel bir ihtiyaç...  Son düzenlemeye göre de zaten almıyorlardı ama İHL’de bir dönem okumuş sonra farklı bir okula geçmiş olan öğrencilerinde önünü kestiler. Bir şekilde İmam Hatip Lisesine bulaşmış bir genç askeri okullara giremez. Çok anlamsız, saçma, anayasaya aykırı, ülkemizin gençleri arasında ayrımcılığı ortaya koyan ve ülke insanına güvensizliği gösteren bir yasak bu…
Biz öteden beri bu saçma uygulamanın kaldırılması için uğraş veriyoruz. 28 Şubat sürecinde ortaya konulan  İHL’lerin Polis Yüksek Okuluna girişini engelleyen yasak kaldırıldı. Umut ederiz ki normalleşme sürecinde bu anlamsız yasakta kalkacaktır.

TSK hükümete bağlıdır tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi… Politikaları bilinçlendiren hükümettir. Ülkemizde yıllardır yanlış bir algı ile TSK kendi adına kararlar almış ve uygulamıştır. Normalleşmeden kastımda budur. Bir genelge yasaya, tüzüğe, anayasaya aykırı olmamalıdır. Dolayısı ile bu yanlışı düzeltme yetkisi hükümettedir. Bu mağduriyeti ortadan kaldıracak adıma da sıra geleceğine inanıyorum. Bizde ÖNDER olarak gelişmelerin  takipçisi olacağız.

on5yirmi5


 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İHL’lilere Askeri Okulların Kapısını “Kim” Kapadı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.