Yazıcıoğlu Kazasında Şok Rapor

Muhsin Yazıcıoğlu olayının ardından ilk rapordaki ifadeler oldukça dikkat çekici. İşte o raporun detayları...

GÜNCEL .
yazıcıoğlu kazasında şok rapor

Muhsin Yazıcıoğlu olayını incelemek için kurulan TBMM Araştırma Komisyonu'na ulaşan ilk rapordaki ifadeler oldukça dikkat çekiciydi.  

ABD Federal Havacılık Dairesi, kazadan altı gün önce, helikopterdeki bazı parçaların değiştirilmesini istemiş. Raporu 10 yıllık pilot Volkan Sürmeli hazırladı.

Helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu olayını inceleyen TBMM Araştırma Komisyonu'na ulaşan ilk rapor, ''Şok etkisi'' yarattı. Alman Sivil Havacılık Kurumu, kaza kırım uzmanı Türk ve Alman vatandaşı, 10 yıllık pilot Volkan Sürmeli'nin komisyona verdiği raporda, ABD Federal Havacılık Dairesi'nin kazadan altı gün önce, aynı seri tüm helikopterlerdeki bazı parçaların değiştirilmesini, aksi halde helikopterin kontrolünün kaybedilme olasılığının bulunduğu vurgulanıyor.

GAZETEPORT'un edindiği bilgiye göre, AKP Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığında toplanan komisyon, kaza sonrası, BBP'nin davetiyle Türkiye'ye gelen ve helikopter ile olay yerini inceleyen pilot Volkan Sürmeli'nin raporunu ele aldı. ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA) tarafından 19 Mart 2009 tarihinde acil kod ile yayınlanan ve 206 serisi helikopteri içeren (düşen helikopter) "Acil Uçuşa Elverişlilik Direktifi'' bilgilerinde şu görüşler yer aldı:

YAKIT KOLUNA DİKKAT

Daha fazla uçuş yapmadan önce her bir Lever Assembly'nin (Motora yakıt gönderen çevirici kollar) doğru bir şekilde kurulup yerine oturtulduğundan emin olunması için kontrol edilmesini gerektiriyor. Transport Canada bu konuyu rapor etmiştir. İncelemede, bearing'in üzerinde kontrol edildiğine dair işaret olsa da, Lever Asembly'nin üretimi sırasında doğru bir biçimde yerine oturtulmadığı anlaşılmıştır. Bu durum arıza ve helikopterin kontrolünü kaybetmesiyle sonuçlanabilir.

KESİN BELİRLENDİ

Amerikan Havacılık Dairesi (FAA), 10 Mart 2009 tarihinde denetim yaptı. Daha fazla uçmadan önce, belirli seri numaralı helikopterlerin kerterizin doğru kurulmuş olup olmadığını belirlemek için denetlemesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Transport Canada, 50 saatten az uçmuş helikopterlerde ya da son 50 saatlik uçuş esnasında kurulmuş Lever Assambly'li helikopterlerde tehlikeli bir durumun ortaya çıkabileceği uyarısını FAA'ya bildirmişti. Transport Canada da bu helikopterlerin Kanada'daki daimi uçuşa elverişliliğini garanti altına almak için CF-2009-10 direktifini yayımladı.

ÜRETİM KANADA'DA

Bu helikopter modelleri Kanada'da üretildi ve ABD'deki uçuşları için de ruhsatlandırıldı. Transport Canada, FAA'yı anılan durum hakkında bilgilendirdi. FAA Transport Canada'nın bulgularını araştırdı ve ABD'deki uçuşlar için ruhsat verilmiş bu tip tasarımdaki uçuşlar için uyarı yaptı. Bu güvenlik durumun aynı tip tasarımdaki diğer helikopterlerde bulunması ya da ortaya çıkması muhtemeldir. Daha fazla uçmadan önce yanlış kurulmuş ya da Lever Assembly'ye uygun olmayan bir biçimde yerleştirilmiş herhangi bir kerterizin yenisiyle değiştirilmesi de gerekir. Bu kural, Acil AD'yi alan her kişiyi bağlar"

PARÇALAR DEĞİŞTİRİDİ Mİ?

Sürmeli, komisyona sunduğu ve kendisinin çektiği fotoğrafların da yer aldığı bilgi notunda da, rapordaki uyarıların Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından helikopteri işleten şirkete iletilip iletilmediğini ve şirketin parçaları değiştirip değiştirmediğini sordu. Sürmeli, bu kadar kısa sürede parçaların değiştirilmesi ihtimalinin "Zayıf'' olduğunu da iddia etti ve şu görüşleri savundu:

GPS CİHAZI NEREDE?

Garmin NS 430 modelinde bir GPS cihazı bulunur. Bu cihaz, helikopterin önünde bir engebe olması durumunda ikaz verip, başka istikamete yönlendirir. Cihaz uçuş sırasında mutlaka kullanılmış olmalı. Helikopterde seyyar bir GPS cihazı daha olduğu ancak bulunamaması önemli bir ayrıntıdır.

PİLOT KALBİNDEN RAHATSIZ

Merhum pilot Kaya Istektepe'nin ileri derece kalp rahatsızlığı olduğu ve 6 ayda bir sağlık kontrolünden geçmesi ve sağlık raporu ile uçuş lisansının uzatılması söz konusu... Ancak, önemli sağlık sorunu olan kişiye, hangi komisyon ve hastane uçabilir raporu verir, araştırılmalı...

ELT KIRIK AMA...

ELT anteninin kırık olduğu çekilen fotoğraflardan da görünüyor. Ancak, antenin bağlı olduğu kaportada hiçbir hasar ve çizik olmaması danıştığım mühendisler tarafından da tuhaf bulunmaktadır. Ayrıca, anten kırık dahi olsa yeni nesil bir cihaz olduğu için uydulara sinyal yollayabilir.

FOTOĞRAFLAR FARKLI

Kaza mahallinde kendi çektiğim fotoğraflar ile sabit olan helikopterin bazı parçaları üzerinde farklılıklar var. Helikopterde bulunan ve SHGM tarafından ikaz edildiği halde sökülerek Ankara'ya getirilen parçaları kaza mahallinde inceleme fırsatı bulamadık. Bu çok rahatsız edici bir ayrıntıydı.

http://www.gazeteport.com.tr/index.htm
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yazıcıoğlu Kazasında Şok Rapor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.