Bahçeli'den yeni öneri: Muhtarlıklar kaldırılsın

MHP Genel Başkanı Bahçeli, yerel seçim sonrası yaptığı "ilçe belediye başkanlarını büyükşehir belediye başkanı belirlesin" önerisinin ardından şimdi de "muhtarlıklar kaldırılsın" önerisinde bulundu.

GÜNCEL .
bahçeliden yeni öneri: muhtarlıklar kaldırılsın

31 Mart seçim sonuçları henüz kesinleşmeyen başta Ankara ve İstanbul'da belediye başkanlığının başka partiden, belediye meclisindeki çoğunluğa ise farklı partinin sahip olmasından kaynaklı ortaya çıkacak sıkıntılar konusu tartışılırken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bu sıkıntıya dikkat çekerek yeni bir sistem önerisinde bulunmuştu.  Bahçeli, "Büyükşehirleri seçelim, o da ilçe belediye başkanlarını seçsin" teklifi kamuoyunda tartışılırken AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, bu öneriye sıcak bakmıştı. Bostancı, Bahçeli'nin önerisi ile ilgili olarka "Sayın Bahçeli, kamu hizmetinin daha iyi verilmesi ve büyükşehir belediye başkanı ile ilçe belediye başkanı arasında, hizmet etme çalışmalarını, çabalarını sekteye uğratacak siyasal farklılıkların olmaması için, bu değerlendirmeyi yaptığı kanaatindeyim. Sayın Bahçeli, bir öneride bulundu. Bu çok kıymetlidir. Buna ilişkin çalışmalar yapılabilir ama bunlar ortak mutabakat ile yapılır" demişti.

İLÇE BELEDİYELERİNİN İMKÂNLARI ARTIRILACAK

MHP kurmayları, büyükşehirlerle ilgili yapılacak düzenlemenin daha önce AK Parti'nin üzerinde çalıştığı ve büyükşehirler dışında kalan bazı illerin "bütünşehir" kapsamında alınmasını öngören taslak ile birlikte TBMM'ye getirileceğini belirtiyor. Büyükşehir yasasıyla beraber özellikle ilçe belediyelerinin yetkileri yeniden düzenlenecek. Bu kapsamda, ilçe belediyelerinin yetkilerinin artırılması planlanıyor.

TEK PUSULADA OLACAK

MHP'nin teklifinde 30 büyükşehirde belediye başkan adayının ekibi ile birlikte seçime girmesi üzerinde duruluyor. Oy pusulasında büyükşehir belediye başkan adayının isminin altında birlikte çalışacağı ilçe belediye başkanları da yer alacak. Böylelikle, büyükşehir ve ilçe belediye başkan adayları tek pusulada olacak.

"MUHTARLIKLAR KALDIRILSIN"

Cumhuryeri gazetesinden Selda Güneysu'nun haberine göre, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin teklifinin ardından Büyükşehir yasasıyla ilgili parti kurmayları çalışmalara başlarken Büyükşehirlerdeki muhtarlıkların kaldırılması da çalışmalar kapsamında yer alıyor. MHP kurmayları, büyükşehirlerde muhtarların eskisi kadar etkin olmadığını, bu yüzden bir düzenleme yapılabileceğini ifade ediyor.

 

BÜYÜKŞEHİR YASASI KASIM'DA MECLİS GÜNDEMİNDE

Önümüzdeki günlerde MHP ve AKP kurmaylarının bir araya gelerek yasa çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunması bekleniyor. Her iki parti kurmayları yapılan çalışmalarla ilgili ortak görüş bildirecek. MHP kurmayları, Büyükşehir yasasının bu yıl içerisinde tamamlanacağını belirterek, "Kasım ayı itibarıyla Meclis gündemine gelebilir" dedi.

 

 

 

Kaynak: Milli gazete

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bahçeli'den yeni öneri: Muhtarlıklar kaldırılsın
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.