Cumhur İttifakı genişledi, birçok ilde adaylar çekildi

31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde Cumhur İttifakı’nın kapsamı 51 ile genişledi.

GÜNCEL .
cumhur ittifakı genişledi, birçok ilde adaylar çekildi

21 ilde daha AKP ve MHP tek adayla seçime girecek. MHP 17 ilde, AKP ise Kars, Kırklareli, Iğdır ve Osmaniye belediye başkan adaylarını çekti.

AKP; Kars, Kırklareli, Iğdır ve Osmaniye’de MHP’yi destekleyecek.

MHP ise Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Bitlis, Sinop, Siirt, Muş Hakkari, Edirne, Artvin, Giresun, Ardahan, Ağrı, Yalova, Şırnak ve Rize’de AKP adayına destek olacak.

44 ilde AKP, 7 ilde MHP aday gösterdi. Aday listelerinin teslim edildiği son günde MHP 16 ilde, AKP 3 ilde adaylarını çekme kararı aldı.

27 BÜYÜKŞEHİRDE AKP

Son değişikliklerle birlikte Cumhur İttifakı’nda işbirliği yapılan il sayısı 51’e yükseldi. 27 büyükşehirde AKP adayı, 3 büyükşehirde MHP adayı yarışacak. 

MHP’NİN ADAY ÇEKTİĞİ İLLER

MHP, Bolu, Çanakkale, Giresun, Yalova, Bilecik, Burdur ve Sinop’ta belediye başkanı adayını çekti. 

AKP de Kars, Kırklareli ve Iğdır’da adaylarını çekme kararı aldı.

KAYYUM ATANAN YERLERDE AKP ADAYLARI YARIŞACAK

Hakkari, Batman, Siirt, Şırnak, Ağrı, Bitlis, Tunceli gibi kayyum atanmış belediyelerde de AKP adayları yarışacak. MHP bu illerdeki adaylarını çekti.

Aday listeleri verilme süresi saat 17.00’de doluyor.

30 BÜYÜKŞEHİRDE İŞBİRLİĞİ YAPILMIŞTI

AKP ile MHP, Cumhur İttifakı kapsamında 30 büyükşehirde iş birliğine gitmişti. Adana, Mersin ve Manisa büyükşehir belediyelerinde aday çıkaran MHP, 27 büyükşehirde ise AKP’nin adaylarını destekleme kararı almıştı.

AKP ve MHP ittifak kapsamında olmayan illerde kendi adaylarını çıkardı. Her iki parti de il adaylarını belirlerken, AKP, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’den, MHP de aynı şekilde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’den jest yaparak aday çıkarmadı.

Bu kapsamda MHP, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Rize’de AKP’nin adayını destekleyecek.

AKP ise, Adana, Manisa, Mersin ile Osmaniye’de MHP’nin adayına destek verecek.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Cumhur İttifakı genişledi, birçok ilde adaylar çekildi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.