Saadet Partisi Gebze Belediye Başkan Adayı Op. Dr. Burcu Çetinkaya: Sokak Hayvanlarını en az Kadınlar ve Gençler kadar önemsiyorum..

Saadet Partisi Gebze Belediye Başkan Adayı Op. Dr. Burcu Çetinkaya, bizi kırmayarak, Türkiye'nin en büyük Gençlik Haber Platformu'nun muhabiri Cihat Kurt'a konuştu.

GÜNCEL .
saadet partisi gebze belediye başkan adayı op. dr. burcu çetinkaya: sokak hayvanlarını en az kadınlar ve gençler kadar önemsiyorum..

GEBZE’DE ÇARE VAR !

31 Mart yerel seçimlerinde Saadet partisinden Gebze belediye başkan adayı olan OP.DR. Burcu Çetinkaya ile Gebze hakkında konuştuk. Kendisine bizi kırmayıp, teklifimizi kabul ettiği için bir kez daha başarılar diliyoruz.

Saadet

 

Başkanım öncelikle bize kendinizi tanıtırmısınız ?

Merhaba benimde ilk röportajım o da sana kısmet oldu. 1977 Tekirdağ doğumluyum. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanıyım. Belediye başkan adaylığına Saadet partisinden talip oldum. Allah utandırmasın inşallah. Arkadaşlarla saha seçim çalışmalarımaza başladık. Saadet partisi ile hizmet etmek için dürüst ve ahlaklı bir siyaset için yola devam ediyorum.

Gebze, sanayi denince aklımıza gelen ilk yerlerden biri. Gebze’yi sanayide nasıl kalkındırmayı düşünüyorsunuz?

Sanayi bölgesi olarak zaten Gebze’nin kalkınması devam ediyor. Burda GOSB(GEBZE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ) denilen bir sistem var. GOSB’U mümkün olduğu kadar o bölgedeki trafik anlayışını, trafik akışını rahatlatarak oraya trafik ulaşımın aksamamasının ve dış alanda olduğumuz için Sabiha Gökçen Havalimanı ile kara, hava, deniz yollarıyla da ulaşım açısından daha cazip bir mekan haline getirip trafik sorununu rahatlatmak için çalışacağım. Sosyal çevreler düzenleyip oradaki işçi bölgelerinde rahat bir nefes almak için çaba sarf edeceğim. Gebze’ye yeni yatırım alanları, yeni iş imkanları kurulmasını teşvik edip, her zaman destekleyeceğim.

Başkanım, Gebze tarihi güzellikleri ve yeşil doğasıylada ön plana çıkıyor. Bunları göz önüne alırsak turizmi nasıl canlandırmayı düşünüyorsunuz?

Turizm açısından benim farklı önerilerim var. Bizim Ballıkayalar bölgesini aktif hale getirmek, özellikle engellilerle ilgili Engelli Tabiat Park projem var. Engelli çocuğu olan bireyleri rahatlatacak projemiz var. Turizmde Türkiye’de bir inci olacak ‘Engelli Park Projem’ var. Bunların içinde 5 yıldızlı oteller, rehabilitasyon merkezleri de içeren yeşil alanlar bulunacak. Ballıkaya tabiat bölgelerinin aktif hale gelmesi, Botanik parklar kurulması ve özellikle Eskihisar’ın daha cazip hale getirilmesi, sanat sokaklarıyla,festivalleriyle Gebze’nin bir çekim noktası haline gelmesini istiyorum. Gebze’de özellikle turizm adına Mor Menekşe festivali üzerinde duracağız.

Gebze için ulaşım konusunda alternatif çözüm önerileriniz var mı?

Şimdi arada kalan bir ilçeyiz. Şehir içi trafiğinde ciddi bir sıkıntı var. Ana artellerin rahatlatılması için projelerimiz olacak. Şehir merkezi trafiğinin rahatlatılması, şehir içi otopark hizmetlerinin yaygınlaştırılması gibi projeler olacaktır. Bu şehir için, şehirlerarası olan alanlarda yeni yol ve alt geçit yapımı da hızlandırılacaktır.

Başkanım, Gebze’de daha kaliteli bir yaşam için neler öngörüyorsunuz? Sosyal tesis ve spor aktiviteleri konusunda ne gibi destekler yapmayı düşünüyorsunuz?

Öncelikle spor ve gençlik konusunda çok önem verdiğimi belirtmek isterim. İlçemizde Gebzespor bildiğiniz gibi gurur kaynağımız ve desteğe muhtaç. Yapılacak Mor Menekşe festivali ile gelecek olan reklam gelirleri, stadın yenilenmesi için kullanılacak ve Gebze sporun tanıtımına katkı sağlayacaktır. Amatör sporlar desteklenecek. Eğer bu bölgede oturmayan var ise taşımalı sistem ile evlerine kadar ücretsiz bir şekilde hizmet verilecek ve kaliteli bir eğitim almaları sağlanacak. Eskihisar’da Su Sporları festivali kurularak amatör ve profosyonel kayak, yelken gibi sporlar teşvik edilecek. Gençlerin spora yönelmesi için elimizden geleni yapacağız. Sosyal tesis anlamında çok çaba harcamamız gerekiyor. Sanattan tarihe, bilime ve her aşamada sosyal ve kültürel olarak bir çok projemiz var. Kadınlara ayrı, gençlere ayrı projeler üretilecek. Amacımız Gebze’yi sosyal ve kültürel bir yaşam alanı haline getirmek.

Gebze’de gençlerin eğitim konusunda yaşadığı sorunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gebze’de okuyan üniversite öğrencilerinin barınma hakkını, sosyal imkanları, burs gibi  olaylarla gençleri destekleyeceğiz. Genç,çocuk ve kadın politikaları giderek artacak. Gençlerin sosyal tesis ile beraber güvenle barınacakları sistemler inşa etmek gerekiyor. Bölgedeki üniversite sayısının artırılması gerektiğinin inancındayım. Mümkün olduğu kadar gençlerin kütüphaneler,e-kitaplar,mobil kütüphaneler ile eğitimlerinin desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.

Ülkemizde bildiğiniz gibi 4 milyonun üzerinden işsiz var. Siz eğer başkan seçilirseniz bu işsizlik sorununa karşı ne gibi çözümler üretmeyi düşünüyorsunuz?

Gebze bünyesinde özgeçmiş havuzları kurarak, kariyer istihdam merkezleri kurmak istiyoruz. Gebzeli bireyler kendi belediyelerine başvursun ve uygun olan imkanla İşkurla birlikte belediyenin desteklenmesiyle gençlere iş imkanı sağlansın. Özellikle de Gebze içinde fabrikaları ve işyerlerini destekleyeceğiz. Eğitimi ve deneyimi yeterli olmayan vatandaşlarımızı da Kariyer Eğitim İstihdam projesiyle belediyenin belirleyeceği eğitimle mevcut stajların desteklenmesi, yanlarına 1 tane refakatçi verilerek ilk işe başladığı zaman işi öğretmesi sağlanacak şekilde sistem kurulacak. Evden çıkamayan, kadın olduğu için izin alamayan kadınlara ve engellilere parça ürün montaj gibi basit işler verilerek desteklenecekler. Ve en önemlisi ev içi üretim sağlanacaktır. Dışarda iş bulamayanlar, evde üretim ile kendilerine daha kolay bir iş ortamı sağlayabilecekler. Gençler için refakatçi part-time çalışma modüllerimiz olacak. Gençlerin mümkün olduğu kadar çalışmasını ve dışarıda çalışmadığı boş zamanlarda part-time 1-2 saatlik şekilde çalıştırılacak iş imkanı sunulacaktır. Böylelikle gençlere hem sosyal sorumluluk bilinci hem de çalışma ortamı sağlanarak vakitlerini dolu bir şekilde değerlendirmeleri sağlanacaktır.

Saadet

 

Sizce Gebze hak ettiği yerde mi?

Hayır değil. Bu kadar çok paranın döndüğü, rantın kol gezdiği, üretimin fazla olup, hizmetin az olduğu böyle bir yere rastlamak oldukça zor. O yüzden Gebzemiz dürüst ve ahlaklı bir yönetimi hak ediyor. Buranın artık bir kültür kenti olarak anılması lazım. İşçi kenti olan bir ilçede yıllarca hiçbir şey yapılmamasını ben de anlamıyorum. Amacım Gebze’yi Türkiye’nin bir incisi haline getirmektir. Size bunun sözünü veriyorum.

Eğer başkan olursanız, Gebze’nin il olabilmesi için neler yapacaksınız?

Gebze il olmalı. Bunu zaman gösterecek. Belediye insiyatifinde olmayan bir şey olduğu için kesin bir söz etmek doğru olmaz. Ancak il olabilmesi için gereken bütün özveriyi göstereceğime canı gönülden söz veriyorum.

Genç, dinamik, vizyon sahibi kadroların artık yönetime girmesi gerektiğini düşünüyorum. Dürüst ve ahlaklı siyaset anlayışıyla yeni nesil belediyecilik anlayışını hakim kılmak istiyorum.

Bir de sizin sokak hayvanlarıyla alakalı projeniz olduğunu duyduk. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Sokak hayvanları gerçekten çok değerli. En az gençler ve kadınlar kadar bizim için önem teşkil ediyor. Burada onlar için hastane, rehabilite merkezleri ve bakım yerleri açılacak.

Saadet

 

Burcu Hanıma tekrardan bizi kırmayıp, misafir ettiği ve sorularımızı cevapladığı için teşekkür ediyoruz. Kendisine bu çetin yoldaki mücadelesinde On5Yirmi5 ailesi olarak başarılar diliyoruz.

Cihat Kurt

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Saadet Partisi Gebze Belediye Başkan Adayı Op. Dr. Burcu Çetinkaya: Sokak Hayvanlarını en az Kadınlar ve Gençler kadar önemsiyorum..
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.