İtalya'da neler oldu? Türkiye o fotoğrafı görünce

Libya’daki 7 yıllık kaosa çözüm için yapılan zirve skandalla son buldu. İtalyanlar zirve içinde “Akdeniz” başlıklı gayri resmi ayrı bir toplantı tertip etti. Toplantının gizli ajandasına Türkiye çok sert tepki verdi.

GÜNCEL .
italyada neler oldu? türkiye o fotoğrafı görünce

Haber7 / Taha Dağlı

SÖZDE LİBYA İÇİN TOPLANDILAR

İtalya’nın Palermo kentinde Libya Konferansı düzenlendi. Türkiye de konferanstaydı. Zirvenin amacı Libya’da 7 yıldır devam eden kaos ve siyasi kriz ortamına çözüm bulmaktı. Ancak bitime saatler kala gerçek niyetler ortaya çıktı.

PETROL ZENGİNİ LİBYA BÖLÜNMENİN EŞİĞİNDE

Libya Arap Baharı döneminde iç savaşa sahne olan ülkelerdendi. Afrika’nın en zengin petrol rezervlerinin bulunduğu Libya’da Şubat 2011’de başlayan ayaklanma Ekim ayında Kaddafi’nin öldürülmesiyle son bulmuştu. Ancak Libya’ya huzur hiçbir zaman gelmedi. Çatışmalar yıllarca devam etti. ABD destekli General Halife Hafter’in darbesi sonrasında Libya ikiye bölünme tehlikesi içerisine girdi. Çünkü 2015’ten bu yana Libya’da iki ayrı yönetim var. Biri başkent Trablus merkezli Uluslararası Mutabakat Hükümeti diğeri ise ülkenin doğusunda Tobruk merkezli darbeci Hafter’e bağlı yönetim.

İTALYANLAR SÖZDE “ÇÖZÜM ZİRVESİ” YAPTI

Libya’daki krize çözüm için İtalya’nın Palermo kentindeki toplantıya Türkiye de davetliydi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki Türk heyeti konferanstaki gizli ajandanın açığa çıkmasıyla sert tepki göstererek masayı terk etti.

AKDENİZ’İN KAHRAMANLARI DİYE AYRI TOPLANTI YAPTILAR

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, zirvede ayrı bir toplantı tertip etti. Toplantıda darbeci General Hafter, onun en büyük destekçisi olan Mısır’daki darbeci Sisi de vardı. Zirvenin ev sahibi olan İtalya Başbakanı, darbeci Sisi ile bir diğer darbeci Hafter’i yanına alarak, gayri resmi bu toplantıyı “Akdeniz’in kahramanları Libya için bir arada” notuyla, sosyal medya hesabından paylaştı.

TÜRKİYE ÇOK SERT TEPKİ VERDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay gayri resmi toplantının ortaya çıkmasıyla sözde Libya için yapılan konferansı terk etti. Oktay toplantı içinde toplantı yapan üstelik bunu gayri resmi şekilde, emri vaki politikalara alet eden İtalya’ya sert tepki gösterdi.

TÜRKİYE’SİZ AKDENİZ OLAMAZ MESAJI

İtalyanlar “Akdeniz’in kahramanları” adı altında toplantı yapıp, Akdeniz’e kıyısı olan Türkiye’yi davet etmediler. Bunun adı tam anlamıyla bir “oldu bitti” mesajıydı. Ancak onların mesajına Türkiye “Türkiye’siz Akdeniz olamaz” mesajıyla karşılık vererek, masadan çekildi. Oluşturulan tezgahı da hepsinin yüzlerine vurdu.

MESELE DOĞU AKDENİZ’DEKİ ENERJİ KAYNAKLARI MI?

Bir süredir Doğu Akdeniz’deki doğal gaz rezervleriyle ilgili krizler yaşanıyor. Türkiye İsrail’e, darbeci Sisi’ye, Rumlara ve Yunanistan’a karşı haklarını korumak için Akdeniz’deki faaliyetlerine devam ediyor. Antalya açıklarında da milli gemimizle sondaj çalışmaları yürütülüyor. Bu süreçte uluslararası hukuka aykırı şekilde yapılan çalışmalara da tepki gösteriyor. Son olarak İtalyan enerji şirketi Eni’ye ait arama gemisi, Türkiye tarafından engellenmişti.

LİBYA HALKI DEĞİL LİBYA PETROLÜ VE AKDENİZ ENERJİLERİ UMURLARINDA

Sözde Libya için toplanan ülkelerin de asıl niyetlerinin Akdeniz’deki enerji rezervleri olduğu gerçeği var. Yani Libya’da yaşanan krizler kimsenin umurunda değil. Nasıl Fransızlar 2011 Mart’ında Libya’yı NATO ile bombalamışsa bugün de Libya petrolü ve Akdeniz enerji kaynakları için batı yine kirli ittifak ve planlar yapmaya devam ediyor. Burada hesaplarını bozan tek şey ise Türkiye’nin artık eski Türkiye olmayışı.

KAYNAK: HABER7

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İtalya'da neler oldu? Türkiye o fotoğrafı görünce
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.