Bloke eden bloke olur

Türkiye'nin AB adaylığının dondurulmasını isteyen Avusturya, NATO'daki ortak eğitim programlarına katılamayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Avusturya'yı veto edeceği haberleri hatırlatılınca, "Bloke eden bloke olur, olay bu kadar basit” dedi.

GÜNCEL .
bloke eden bloke olur

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı için Brüksel'e gitti. Erdoğan, hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuştu, soruları yanıtladı. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

NATO karargahının açılışı sebebiyle mini zirve için Brüksel'e hareket ediyoruz. Brüksel toplantısı küresel belirsizliklerin arttığı bir döneme rastlıyor. Asimetrik tehditler bizim de güvenliğimizi ciddi şekilde tehdit ediyor. Terör bu tehditler arasında öncelikli olanı. NATO üyeleri tam işbirliği içinde olmalı. Son terör saldırıları bize terörün bölgesel bir mesele olmadığını göstermiştir. Bu vesileyle son olarak İngiltere'de gerçekleştirilen saldırı başta olmak üzere terör saldırılarında ölenler için başsağlığı diliyoruz. Terörizm bugün tüm dünyanın sorunudur.

AB İLİŞKİLERİ DE MASADA

Hala benim-senin teröristin ayrımcılığının yapılması devam ediyor. Küresel meseleler küresel boyutta ele alındığı sürece çözüme kavuşabilir. Anlık paylaşım istihbaratta şarttır. NATO'nun faal olması müttefiklere daha fazla destek vermesi gerekiyor. Bürüksel zirvesi kapsamında bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla görüşmeler yapıp gündemdeki konuları istişare edeceğiz. Türkiye-AB ilişkilerindeki son durumu ele almayı da öngörüyoruz. Ziyaretimin hayırlara vesileye olmasını da Allah'tan temenni ediyorum.

SEYAHATTEN SONRA

Seyahatten sonra değerlendirmelerimizi yapıp Merkez Yürütme Kurulumuzu (MYK) belirlemiş olacağız ve sonra da geleceğe yönelik ne gibi adımlar atılacak ve bununla ilgili, kongre kapanışındaki teşekkür konuşmamda da ifade ettiğim gibi, bütün bakan arkadaşlarımızdan şöyle altıncı ayın sonuna kadar, yıl sonuna kadar devam edecek bir yol haritasını isteyeceğim. Bu yol haritası 6 aylık bir yol haritası olmayacak. 2019'a kadar devam edecek bir yol haritası olacak.

BİNALİ BEY'LE DEĞERLENDİRECEĞİZ

Önümüzde ne var ne yapacağız, altındaki tüm çalışma arkadaşlarıyla paylaşacak. Cumhurbaşkanlığı'ndaki oluşturacağım bir ekiple ve partimizde oluşturacağımız ekiple bunları takibe alacağız. Bütün bakanlıklarımız bu görevleri yürütüyor mu yürütmüyor mu bakacağız. Binali Bey ile bunun değerlendirmelerini yapacağız.

GRUPTA KONUŞACAĞIM

Parlamentoya gideriz, grup odamızda bulunuruz tabii ama Meclis salonuna girme durumumuz olmaz. Diğer boyutlarıyla grup toplantılarına katılırız ve haftalık konuşmalarımızı yaparız, buna mani bir durum yok.

KİMSENİN HADDİ DEĞİL

(Siyasette FETÖ temizliği yapılmadığı iddiaları) Siyasette bu temizliğin yapılmadığını iddia eden bunu somut olarak ortaya koyması lazım. Hep söyleriz, hukukta bir kaide var, 'Müddei, iddiasını ispatla mükelleftir.' Kimse bu söyle, kalkıp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın damadını söylüyorsan, tamam bu konu yargıyla alakalı bir konu. Yargı bu arada şu anda denetimli serbestlik kararı vermiş, bunun beraatine karar vermemiş. Yargılama süreci devam ediyor ve denetimli serbestlikle bırakılmış vaziyette. Dolayısıyla bu yargıyla alakalı bir sorun. Bunu kalkıp da şu anda siyasi partinin içerisinde herhangi bir konumu, görevi, yeri olmadığı halde bu şekilde, yani AK Parti'ye fatura kesmeye kalkmak kimsenin haddine değil.

AB 54 yıldır neyi bekliyor

AB kurmaylarıyla görüşmesi sorulan Erdoğan, AB ile ilişkilerde Türkiye'nin A'dan Z'ye elinden gelen her şeyi yaptığını belirtti. Erdoğan, "Bizim AB'den kopmak diye bir derdimiz yok. Ama AB de kendi üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir. AB, Türkiye'yi bir dilenci gibi göremez. Böyle bir hakkı da yok. Bizim onlara anlatacağımız bu. 54 yıl oldu hala neyi bekliyorsunuz? Ha ben şunu biliyorum, AB, Türkiye kendisi çekilsin, bunu bekliyor havasında. Biz de diyoruz ki, kararı siz verin. Kararı siz verirseniz biz işinizi zorlaştırmayız. Olay bu. Bu görüşmelerde de biz bunu söyleyeceğiz. Bizim olmazsa olmazımız da değil bunun da bilinmesi lazım" dedi.

Almanya'ya güle güle deriz

Alman askerlerinin İncirlik üssünden çekilmesi tartışmaları ve darbeci subayları iade edilmemesine ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, "Bu konuyla alakalı bize gelmiş bir şey yok. 'Biz Ürdün'e gidiyoruz, gitmiyoruz', buna benzer bize ulaşmış herhangi bir şey yok. Hatta geçenlerde gündemlerinde böyle bir şey olmadığına dair Alman yetkililerin açıklaması var. Böyle bir şey de eğer yapacak olurlarsa bizim için çok da böyle önemli bir sorun değil bu. Giderlerse biz 'güle güle' deriz, başka bir şey değil. Almanya bu tür şeyleri yapmaya devam ederse, zaten alışmış onlar teröristi kabule. 10 tana daha terörist kabul etmiş olur, biz de tabi kovalamaya devam ederiz" dedi.

Cumhurbaşkanı, Avusturya'nın Türkiye'ye yönelik NATO içindeki tutumuna ilişkin de , olay bu kadar basit" diye konuştu.-Yenişafak

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bloke eden bloke olur
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.